Dziecko pierwszy raz u dentysty

Share on Google+0Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Share on Reddit0Share on StumbleUpon0Share on Tumblr0

baby-501630_640Każdy z nas marzy o tym, aby mieć piękne, śnieżno białe zęby. Zależy nam na tym, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi i naturalnymi zębami. Aby były one proste i nie psuły się, należy rozpocząć regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym już w dzieciństwie. Zapobiega to rozwojowi niezdrowych zębów i utrwalaniu niewłaściwych nawyków u małego pacjenta.

Leczenie krzywego zgryzu

Pierwszej kontroli stanu uzębienia dokonuje lekarz pediatra. Stwierdza on prawidłowy rozwój zębów lub zauważa problem i kieruje rodziców wraz z małym pacjentem do stomatologa dziecięcego. Jeśli pediatra potwierdza dobry stan uzębienia, a dziecko nie skarży się na żadne bóle, pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się w momencie ukończenia sześciu, siedmiu lat. Rejestracja wcale nie musi być uciążliwa. Przychodnie lekarskie oferuje możliwość rejestracji drogą telefoniczną lub mejlową. Najczęściej leczonym problemem, zauważanym u małych pacjentów jest występowanie krzywego zgryzu. W celu jego korekty, lekarz stosuje aparat stomatologiczny. Może on być zdejmowany, lub stały, czyli aplikowany na cały okres leczenia.

Pierwsza wizyta

Często zdarza się, że wizyta u dentysty wzbudza strach wśród dzieci. Należy zadbać o to, aby pierwsza kontrola odbyła się szybko i sprawnie, aby dziecko pozytywnie wspominało badania. W przeciwnym razie, gdy np. okaże się, że trzeba dokonać borowania, dziecko będzie przerażone. Strach i związane z zabiegiem nieprzyjemne uczucie, mogą pozostawić trwały uraz i nawet gdy pacjent dorośnie, będzie bał się leczenia stomatologicznego. Zaleca się aby odpowiednio przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie. Nie należy np. mówić w jego towarzystwie, że boimy się dentysty, albo, że podczas ostatniego zabiegu bardzo nas bolał ząb.

Żeby dziecko dbało o swoje zęby, potrzebne jest odpowiednie podejście rodzica i nauka określonych nawyków. Aby zapobiec wystąpieniu krzywego zgryzu, należy oduczyć dziecko ssania kciuka lub zabawki. Jeśli natomiast nasza pociecha nie lubi myć zębów, możemy zastosować specjalne, słodkie, kolorowe pasty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.