Zapalenie zatok

allergy-18656_640

Zapalenie zatok przynosowych to bardzo często spotykana dolegliwość, prawdopodobnie jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się po poradę i pomoc lekarską. Schorzenie to występuje znamiennie częściej w okresie zwiększonej zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych oraz w okresie pylenia roślin, kiedy to z kolei następuje nasilenie dolegliwości u osób cierpiących na alergię.

Wyróżniamy ostre i przewlekłe zapalenie zatok – ostre jest procesem, który zwykle szybko samoistnie ustępuje, natomiast przewlekłe cechuje się długotrwałym przebiegiem oraz nawrotami niezwykle uciążliwych dla pacjenta dolegliwości. Zapalenie zatok przynosowych jest problem dotyczącym nie tylko osób dorosłych, ale również często spotykanym w populacji dziecięcej. Przyczyną zapalenia zatok może być zarówno infekcja wirusowa jak i bateryjna, rzadziej grzybicza. W leczeniu zapalenia zatok korzystne efekty przynieść może zarówno stosowanie domowych sposobów, jak i leków na zatoki o działaniu objawowym lub przyczynowym.

1. Co sprzyja rozwojowi zapalenia zatok i jakie są jego najczęstsze objawy?

Rozwojowi tego niezwykle uciążliwego dla chorych schorzenia sprzyjają wszystkie procesy chorobowe dotyczące dróg oddechowych, zwłaszcza górnych (nos, gardło), gdyż ze względu na bliskie sąsiedztwo proces chorobowy może szerzyć się także na zatoki. Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zapalenia zatok są towarzyszące schorzenia alergiczne, przerost migdałków gardłowych, skrzywienie przegrody nosa, a także stany upośledzające drożność uszu. U dzieci dodatkowo należy rozważyć wady rozwojowe dróg oddechowych i mukowiscydozę.

Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów zapalenia zatok zaliczyć należy ból głowy (zwłaszcza ten zlokalizowany w obrębie czoła, policzków, między oczami), uczucie zatkania nosa z obecnością wydzieliny oraz zaburzenia węchu. Ważną cechą bólu głowy w przebiegu zapalenia zatok jest nasilanie się dolegliwości bólowych rano po nocnym odpoczynku, a także podczas zginania głowy do przodu. Ból ten opisywany jest przez pacjentów jako rozpierający lub gniotący.

2. Domowe sposoby na zatoki

Znanych jest wiele domowych sposobów radzenia sobie z objawami zapalenia zatok. Skuteczność tych metod jest różna – jednym pomagają bardziej, innym mniej, aczkolwiek zawsze warto wypróbować te metody zanim zdecydujemy się na stosowanie leków. W przypadku zapalenia zatok bardzo istotnych, jak nie najistotniejszym elementem terapii jest utrzymywanie drożności nosa i tym samym zatok, poprzez częste oczyszczanie z nadmiaru zalegającej wydzieliny, jak i nawilżanie które z kolei zapobiega niepotrzebnym podrażnieniom.

W warunkach domowych ten efekt możemy uzyskać poprzez zastosowanie inhalacji, okładów oraz nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Inhalacje na zatoki polegają na wdychaniu (powietrze wciągamy przez usta, a wypuszczamy przez nos) par różnych substancji. Najczęściej do przygotowania inhalacji używamy wody lub wody z solą, gotowego roztworu soli fizjologicznej oraz olejków eterycznych (miętowy, sosnowy, eukaliptusowy, ale też rumianek). Inną domową metodą ułatwiającą udrożnienie nosa i poprawiającą komfort oddychania jest używanie przypraw ostrych i tych o wyrazistym aromacie – najczęściej czosnek, papryka, imbir. Korzystne efekty przynosi także stosowanie okładów w miejscu bólu spowodowanego zapaleniem zatok – zwykle są to okłady rozgrzewające (czeto polecane jest stosowanie okładu z ciepłej soli), ale też takie z dodatkiem ziół i olejków eterycznych.

3. Co zrobić gdy domowe sposoby na zapalenie zatok nie działają?

W razie nieskuteczności sposobów domowych na zapalenie zatok oraz w każdym przypadku, gdy objawy przedłużają się lub dodatkowo pojawia się gorączka, to konieczne staje się skonsultowanie swoich dolegliwości z lekarzem, aby ustalić ich pochodzenie i wdrożyć odpowiednie postępowanie lecznicze. Jeśli lekarz podejrzewa etiologię bakteryjną męczących nas dolegliwości, o czym świadczyć może nasilenie objawów po wstepnej poprawie oraz pojawienie się gorączki, do leczenia zapalenia zatok włączy antybiotykoterapię. W innych przypadkach skuteczne może okazać się stosowanie leków o działaniu przeciwwirusowym. W leczeniu zapalenia zatok zawsze stosowane są leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. W aptekach dostępne są także preparaty ziołowe bogate w wyciągi roślinne o udowodnionym działaniu poprawiającym drożność górnych dróg oddechowych. Korzystne jest także stosowanie gotowych inhalacji z soli morskiej.
Więcej o tym problemie znajdzie się na http://wylecz.to/pl/choroby/laryngologia/przewlekle-zapalenie-zatok.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.