6 sposobów na kamień w czajniku

kamień w czajniku

fotograf_akusma / Pixabay

Każda z nas się z tym zetknęła… ‘pyszna’ kawa lub herbata z subtelną nutą kamienia prosto z czajnika. Jak się go pozbyć? W dobie pozytywnego zjawiska promowania sposobów na sprzątanie ekologiczne, warto wypróbować metody z użyciem tego, co można znaleźć pod ręką w każdym domu… Ewentualnie kupić za grosze. Jak zatem skutecznie zwalczyć kamień w czajniku?

Skąd bierze się kamień w czajniku?

Na początek mały wykład z chemii… Kamień w czajniku to nic innego, jak osad węglanu wapnia i magnezu, powstające z wodorowęglanów, które przekształcają się podczas gotowania wody w węglany i osadzają w postaci tzw. kamienia.  Najprościej mówiąc, mamy do czynienia z wapniem i magnezem, więc nie taka to znowu tragedia. Do tak mało powszechnego postrzegania tej kwestii trudno się przekonać zapewne w trzech czy czterech zdaniach, dlatego warto samodzielnie zgłębić tę tematykę.  Niekiedy problem z kamieniem jest tak poważny, że w grę wchodzi już tylko środek profesjonalny. Wówczas należy upewnić się, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Domowe metody dają najlepszy efekt, gdy są stosowane regularnie – nie należy oczekiwać cudów przy odwoływaniu się do nich raz na rok.

Najczęstsze sposoby na usunięcie kamienia 

Dobór właściwej metody, usuwającej kamień w czajniku zależy od jego rodzaju oraz stopnia zaawansowania problemu. Ważne są też proporcje, które dobieramy metodą prób i błędów. Oto metody na odkamienianie czajnika

Ocet

Najczęściej polecany, chwalony i krytykowany jednocześnie – ocet. Chwalony za ogólną wszechstronność i skuteczność, krytykowany za nieprzyjemny zapach. Według najczęstszych zaleceń, do czajnika wlewamy wodę z octem w proporcjach 1:1 (w przypadku słabszych zabrudzeń), lub wlewamy 0,5 litra octu bez rozcieńczania w przypadku większej skali problemu. By uniknąć aromatycznych nieprzyjemności, możemy nie gotować wody, lecz wtedy trzeba odstawić czajnik z mieszaniną na dłuższy czas (30 minut). Czynność ewentualnie powtórzyć.

Kwasek cytrynowy

Metoda uniwersalna dla każdego rodzaju czajnika. Pięć łyżeczek kwasku zalać wodą do pełna i zostawić na całą noc. Przegotować 2 do 3 razy, wylać (każdorazowo zmienić wodę).

Obierki po ziemniakach

Niewiele tu jest do tłumaczenia. Obierki zalać wodą i zagotować. Po zagotowaniu usunąć obierki i zagotować świeżą wodę. Dla lepszego efektu – powtarzamy całą zabawę.

Coca-cola

Oprócz zaspokajania naszego zapotrzebowania na cukier na co najmniej 3 lata do przodu oraz odrdzewiania śrubek, cola może być przydatna przy pozbywaniu się kamienia. Uwaga: ta metoda jest delikatniejsza niż inne, zatem da radę z niewielkim osadem w czajniku ceramicznym, wymagającym łagodniejszego obchodzenia się z nim. Trzeba wlać szklankę coli, uzupełnić wodą, można dorzucić trochę sody. Zostawić np. na pół godziny.

Sok z cytryny

Szklanka soku na czajnik, zostawić na godzinę, wylać. Jeśli wyniki nie są zadowalające, ścianki i dno można natrzeć kawałkami cytryny, zostawić na jakiś czas. Potem należy dokładnie umyć czajnik. Metoda bezpieczna w przypadku czajników emaliowanych.

Soda oczyszczona

Nie każdego ta metoda przekonuje, lecz może warto spróbować. Na czajnik wody potrzebujemy 3 łyżek sody, roztwór trzeba odstawić na kilkanaście minut. Można spróbować zagotowania po tym czasie i ponownego odstawienia na kilkanaście minut. Naturalnie, czajnik trzeba przemyć po całym zabiegu kilkukrotnie – głównie ze względu na zapach.

O czym należy pamiętać przy każdej z metod? Niekoniecznie muszą zadziałać. Czasem problem jest już zbyt duży, odkamienianie stosowane jest zbyt rzadko lub następuje niewłaściwy dobór metody do danego rodzaju czajnika. Kolejna rzecz to solidne wypłukanie i kilkukrotne przegotowanie wody przed rozpoczęciem użytkowania. Dobrze jest też oczywiście uprzedzić pozostałych domowników o przeprowadzanym zabiegu usuwania kamienia – nikt chyba nie ma ochoty na herbatkę z octem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.