Chomik – czy kupować go dziecku?

chomik-czy-kupowac-go-dziecku

Lichtpuenktchen / Pixabay

Często wielu rodziców staje przed takim dylematem – czy kupować dziecku chomika? Pojawia się wiele głosów za. Chomik nie jest wymagającym zwierzęciem, co może być dobrą lekcją opieki nad pupilem na początek, a także obudzić ogólne zainteresowanie światem zwierząt i wyrobić wrażliwość na ich potrzeby. A kiedy już się zdecydujemy na zakup, niech to nie będzie decyzja zbyt pochopna.

Chomik: najpopularniejsze rodzaje

Najczęściej spotykane rodzaje chomików to:

  • syryjski
  • Roborowskiego
  • dżungarski
  • zabajkalski
  • chiński

Większość tych gatunków jest odradzana ze względu na ich naprawdę niewielkie rozmiary (Roborowskiego, dżungarski). Te gatunki nie są zbytnio polecane również z uwagi na niezbyt przyjazny charakter, mogłyby one ugryźć dziecko bez wyraźnego powodu. Z kolei chomik chiński, w odróżnieniu od innych gatunków, większą aktywność wykazuje również w ciągu dnia. Najbardziej polecanym gatunkiem jest chomik syryjski.

Chomik syryjski

Osiąga rozmiary do 20 cm, jest silniejszy niż inne gatunki, zatem ma większe szanse obronić się przed zbyt natarczywymi pieszczotami ze strony dziecka. Ma dosyć łagodne usposobienie, jest ciekawski. Żyje do 3 lat, chociaż odpowiednia pielęgnacja może wydłużyć mu życie. Najbardziej aktywny jest w nocy, więc umieszczanie klatki przy łóżku nie jest najlepszym pomysłem.

Pielęgnacja chomika

Opieka nad chomikiem nie jest zbyt skomplikowana, co oczywiście nie oznacza, że można zwierzątko pozostawić same sobie. Sam chomik nie jest drogi, ale już klatka, trociny, zabawki, poidełko, karma – wszystko to sprawia, że na początek wydatek będzie nieco większy. W związku z tym powinniśmy dobrze przemyśleć decyzję o zakupie. Chomiki, niezależnie od gatunku nie należą do zwierząt, które żyją bardzo długo. Średnia to 1,5 do 3 lat, dlatego tez często kupujemy je naszym maluchom w dosyć pochopny sposób. Potrzebują obszernej klatki, lecz muszą być też regularnie wypuszczane. Należy jednak przedtem zabezpieczyć newralgiczne miejsca – zwierzę nie powinno mieć możliwości przedostania się za meble czy obgryzania kabli.

W kwestii diety chomika dobre są kawałeczki owoców i warzyw, np. marchew, ogórek, jabłko, dobrym rozwiązaniem będzie gotowa, zbilansowana karma. Najważniejsze jest, by nie przekarmiać chomika, gdyż jego pojemność jest mocno ograniczona… Oprócz pożywienia musi mieć on dostęp do wody – aby jednak jej nie rozchlapał, najlepiej, żeby była ona w specjalnym poidełku.

Klatka dla chomika

Podstawowa zasada – im większa, tym lepiej. Piętrowa nie jest dobrym pomysłem – spadając z wysokości, chomik może zrobić sobie krzywdę. Lepsza jest parterowa, duża, z głęboką kuwetą, do której można nasypać dużo trocin tak, aby zwierzątko mogło swobodnie robić w nich tunele. Warto zadbać o różne schodki, kołowrotek i inne rzeczy, po których będzie mógł się wspinać i wyładowywać swoją energię. Chomik jest zwierzęciem bardzo energicznym, z  mocnymi zębami, więc akcesoria z plastiku raczej odpadają. Stawiajmy raczej na te drewniane, lecz pamiętajmy, że będzie trzeba je co jakieś czas wymieniać. Konieczny jest domek, w którym chomik będzie miał swoje schronienie oraz magazyn na pokarm. Regularne sprzątanie klatki jest konieczne co kilka dni, trzeba także zainteresować się przestrzenią dookoła niej. Jest to istotne, ponieważ chomiki mają tendencję do wykopywania swoich odchodów poza jej obszar. Ograniczyć to można poprzez wstawienie do środka małej kuwetki, którą zwierzę zazwyczaj dobrze toleruje i tam chodzi załatwiać swoje potrzeby.

Kupno chomika – ostateczna decyzja

Nie można kierować się tylko usilnymi prośbami dziecka – najważniejsze jest to, czy jest ono gotowe wziąć na siebie odpowiedzialność za inną istotę. Dziecko najczęściej w zwierzęciu widzi głównie żywą zabawkę – w wyobraźni zapewne przebiera je w sukienki dla lalek lub wozi w samochodziku, a już na pewno godzinami je przytula. Pierwszym krokiem jest obserwowanie dziecka – czy na pewno jest gotowe? Na początku zainteresowanie jest największe, jednak kiedy zobaczy ono, że jego pupil w dzień głównie śpi, a bryka przede wszystkim w nocy, może się zwyczajnie znudzić, a cała opieka spadnie wówczas na dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.