Popularne metody usuwania znamion

Defekty skóry – popularne metody likwidacji

annekroiss / Pixabay

Defekty skóry, takie jak pieprzyki czy brodawki to zmora większości z nas. O ile jednak w większości przypadków nie są one powodem do niepokoju (o niektórych nawet łatwo czasem zapomnieć), o tyle pojawiają się defekty wystarczająco duże i niepokojące, by rozejrzeć się za metodą usunięcia problemu. Innych znamiona nurtują jedynie od strony estetycznej. Metod na usunięcie defektów jest wiele. Poniżej opis kilku najpopularniejszych.

Defekty skóry: usuwanie chirurgiczne

Podstawową kwestią do rozważenia przy usuwaniu znamion jest podjęcie decyzji o tym, czy będzie to interwencja metodą tradycyjną, czy też laserową. Interwencja chirurgiczna jest konieczna przede wszystkim, gdy istnieje podejrzenie, iż znamię może być zaczątkiem nowotworu. Defekty skóry usunięte w ten sposób można oddać do badań, które potwierdzą lub zaprzeczą podejrzeniom wystąpienia zmian nowotworowych. W przypadku zmiany nowotworowej konieczne może być dalsze leczenie. Jeśli chodzi o sam zabieg, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, a jego czas trwania to ok. pół godziny. Lekarz usuwa znamię wraz z pewnym marginesem dookoła, który jest zależny od wielkości i stopnia zagrożenia. Następnie zakłada szwy rozpuszczalne lub klasyczne. Proces gojenia to kilka dni do kilku tygodni, wszystko zależy od wielkości zmiany. Gdy rana zacznie się zabliźniać, należy stosować specjalne maści zapobiegające powstawaniu blizn.

Defekty skóry: metody bezinwazyjne

Jeśli usunięcie znamienia ma wymiar przede wszystkim estetyczny lub nie ma ryzyka, że mamy do czynienia ze zmianą nowotworową, lepszą metodą będzie zabieg wykonany jedną z metod bezinwazyjnych, np. usuwanie laserem lub poprzez elektrokoagulację. Główne zalety owych metod to brak ryzyka zakażenia wirusem HIV oraz szybki proces gojenia bez powstawania blizn.

  • Usuwanie laserem

Defekty skóry usuwane laserem najczęściej to pieprzyki, starcze brodawki lub piegi. Są różne rodzaje lasera, choćby takie, jak CO2, aleksandrytowy czy YAG. Najczęściej stosowany rodzaj lasera to CO2, ze względu na dużą efektywność zabiegu, który nie wymaga raczej powtórzenia. Na znamię kieruje się wiązkę promieni laserowych, które uszkadzają składające się na nie tkanki, powodując tym samym likwidację zmiany. Można jednak znaleźć informacje, które raczej nie potwierdzają braku konieczności powtórzenia zabiegu, gdyż jak widać, istnieje ryzyko, że usunięta zostanie jedynie powierzchowna część znamienia, podczas gdy reszta ukryta pod skórą, pozostanie nietknięta, co jest szczególnie ryzykowne w przypadku znamion nowotworowych. Zapewne jest to, jak zawsze, zależne od rodzaju wybranego lasera oraz od znamienia, z którym mamy do czynienia. Dlatego też metody bezinwazyjne nie są zbyt zalecane w przypadku podejrzenia zmiany nowotworowej.

  • Elektrokoagulacja

Jest to metoda wykorzystująca prąd zmienny o wysokim natężeniu, które niszczy białka w tkankach znamienia, co powoduje bezśladową likwidację zmiany. Proces gojenia jest dosyć szybki. Usuwa się w ten sposób m.in. kaszaki, brodawki, kurzajki. Czasami powoduje skutki uboczne, może pojawić się zaczerwienienie, krwawienie, czasem blizny. Jeśli mamy do czynienia ze zmianą nowotworową, elektrokoagulacja jest wykluczona. Nie można jej stosować także wtedy, gdy zmagamy się z cukrzycą, nowotworami, mamy wszczepiony rozrusznik serca oraz podczas ciąży.

  • Kriochirurgia

Metoda ta polega na zamrożeniu komórek w znamieniu, co doprowadza do ich obumierania, a w ich miejscu powstają nowe, zdrowe. Ponoć najskuteczniejsze jest zamrożenie zmiany dwukrotnie (czyli zamrażamy, odmrażamy, i znów zamrażamy). Zabieg jest bardzo precyzyjny, możliwość jego zastosowania jest zależna od reakcji skóry pacjenta. Po zabiegu nie wolno wychodzić na słońce przez miesiąc, a także trzeba używać kremów z bardzo wysokim filtrem (SPF 50+). Kriochirurgia znajduje zastosowanie m.in. przy brodawkach, ziarniakach, lub nawet przy przerośniętych gruczołach łojowych. Przeciwwskazaniem jest tendencja do powstawania przerośniętych blizn.

Jak zawsze w kwestii poważniejszych problemów zdrowotnych, decyzję ostateczną co do wyboru metody usunięcia znamienia, podejmuje lekarz. W naszych rękach leży więc wybór odpowiedniego specjalisty. Pamiętajmy także, aby nie podejmować prób usuwania znamienia domowymi metodami. Nie wiadomo, czy nie mamy do czynienia z nowotworem, poza tym – niewprawne usunięcie może wymagać interwencji dodatkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.