Kupuj prezenty z głową!

Kupuj prezenty z głową!

blende12 / Pixabay

 

Czytając taki nagłówek, możemy poczuć spadający na ramiona śnieg i zapach świeżej choinki albo karpia… mimo że prezenty kupujemy nie tylko z okazji Bożego Narodzenia. Okazji, by wręczyć prezenty bliskim osobom, jest w ciągu roku całkiem sporo. Po drodze mamy śluby, urodziny, chrzciny, komunie… I mimo że w każdym z przypadków mogą obowiązywać nieco inne reguły wręczania podarunków, to można jednak wyodrębnić kilka prostych zasad, dzięki którym obdarowywanie innych może stać się prostsze, przyjemniejsze… a może nawet mniej uciążliwe dla portfela. Jak zatem mądrze kupować prezenty?

Czekaj na okazję

Jeśli już od dłuższego czasu wiesz, że czeka Cię uroczystość związana ze zwyczajowym wręczaniem podarków, postaraj zaopatrzyć się w prezenty nie na kilka dni przed imprezą, lecz łap pierwszą możliwą okazję. Co z tego, że do ślubu jeszcze pół roku? Promocja na ten świetny robot kuchenny jest teraz! I tak oto, na prezent wydajesz o połowę mniej gotówki, a na krótko przed uroczystością jedynie ładnie pakujesz. Gotowe.

Nie musisz wydawać kroci!

Nie wiadomo skąd, lecz bierze się w nas często przekonanie, że dobry prezent musi swoje kosztować. Inaczej możemy urazić osobę obdarowywaną, gdyż może ona stwierdzić, że nam na niej nie zależy. Wszystko zależy od kontekstu. Jeśli kupujemy cokolwiek na odczepnego, może to faktycznie tak wyglądać. Jednak kupowanie ekstra podarunku tylko po to, by się pokazać, też jest łatwo wyczuwalne. I sztuczne. Co zatem robić? Rozejrzyj się za rzeczą w rozsądnej cenie, najlepiej z takiej firmy, do której produktów masz już zaufanie i wiesz, że trochę posłużą. Dzięki temu będziesz w stanie szczerze zachęcić obdarowywaną osobę i zapewnić, że Twój prezent zostanie z nią na długo.

Schowaj swoje gusta do kieszeni

Należysz do osób praktycznych i nie znosisz, gdy ktoś daje Ci bezużyteczne figurki, których jedynym zadaniem jest obrastanie w kurz na półce. Lub odwrotnie, kochasz bibeloty. Niezależnie od Twoich preferencji, osoba, której chcesz coś kupić, ma zupełnie inne upodobania niż Ty. Częstym błędem jest kupowanie czegoś, co nam wydaje się wspaniałe. Osoba otrzymująca podarek może mieć na ten temat zupełnie odmienne zdanie. Weź to pod uwagę, a jeśli nie wiesz co jej lub jemu się podoba, spytaj o to kogoś, kto ma w tym lepsze rozeznanie. Unikniesz pomyłki i niepotrzebnego kosztu.

Zrób coś samodzielnie

Biorąc pod uwagę panującą obecnie modę na DIY, rada ta jest szalenie oryginalna. Niemniej jednak warta rozważenia. Pod ręka masz obecnie mnóstwo stron, tutoriali, a może należysz do osób nieprzeciętnie kreatywnych, i Twoje pomysły są sto razy lepsze od tych z Internetu? Wykorzystaj to i podaruj coś od siebie. Masz dwie lewe ręce do rękodzieła? Poszukaj kogoś, kto ma trochę więcej talentu i wesprze Cię w akcji „prezent samoróbka”

Staraj się nie powtarzać

Zlituj się i nie kupuj dziadkowi trzeciego etui na okulary. Chyba, że zgubił dwa poprzednie. Twoja przyjaciółka ma już całą dyskografię płyt ukochanej grupy, więc jeśli nie masz innego pomysłu na prezent niż płyta, zmień przynajmniej zespół. Jak w poprzednim punkcie, kopalnią pomysłów może być Internet. Przejrzyj propozycje, kup kilka drobiazgów lub wykorzystaj to, co już masz i zrób coś, czego nie ma nikt inny.

Działanie też może być prezentem

Ktoś z Twoich przyjaciół od dawna szuka pomocników do remontu? Zrób tej osobie niespodziankę i do spółki z innymi zaoferuj swoją pomoc. Naucz kogoś języka obcego, obsługi programu lub jakiejkolwiek innej rzeczy, która Ci dobrze idzie. Jest to bardzo dobry prezent, zwłaszcza że jeśli zdecydujemy się na profesjonalne kursy, to mogą być dosyć kosztowne. A od Ciebie ma naukę nie gorszej jakości w prezencie.

Nie są to może najbardziej oryginalne porady i wiele z nas o nich wie, jednak gdy wpadamy w prezentową gorączkę, często o nich zapominamy. Tymczasem kupowanie innym prezentów nie musi być sprawą życia i śmierci. Nie powinno być sednem danej okazji. Prezent to drobiazg,  zacieśniający więzi. I tym niech pozostanie. Kupujmy mądrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.