Laserowa korekcja wzroku – jak przebiega?

laserowa korekcja wzroku

Alexas_Fotos / Pixabay

Laserowa korekcja wzroku to dobra alternatywa dla osób, które nie chcą nosić okularów ani soczewek. Zabiegi przeprowadzane są już od lat 90., a metody stosowane obecnie są o wiele dokładniejsze niż dekadę czy dwie temu. Wbrew pozorom, sam zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Po jego zakończeniu można odzyskać pełną sprawność wzroku nawet przy bardzo dużej wadzie. Jakie są ceny? Na czym polega zabieg?

Na czym polega korekcja laserowa?

Aby zabieg został przeprowadzony sukcesywnie, należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza. Poniżej zalecenia przykładowe:

  • Na miesiąc przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania soczewek.
  • W dniu zabiegu nie spożywać napojów zawierających kofeinę ani alkoholu.
  • Należy starannie umyć twarz, głowę i oczy. Nie nakładać makijażu.
  • Ważny jest bezpieczny powrót do domu w asyście zaufanej osoby, ze względu na utrudnione widzenie świeżo po zabiegu.
  • Konieczne jest zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Przed zabiegiem pacjenci otrzymują specjalne ubranie ochronne, twarz zostaje przykryta specjalną folią, pielęgniarka zapuszcza do oczu specjalne krople znieczulające, po czym umieszczona zostaje w oku specjalna rozwórka, zapobiegająca mruganiu. Następnie lekarz za pomocą specjalnego pierścienia i szpatułki odseparowuje nabłonek rogówki na czas zabiegu. Po przygotowaniu do zabiegu na oko zostaje skierowana wiązka lasera, na której musi skupić się wzrok pacjenta. Dla uspokojenia obaw specjalnie skonstruowane eye-trackery są szybsze niż gałka oczna, a ich zadaniem jest wyłapanie najmniejszego jej ruchu i zatrzymanie pracy lasera, gdy tylko pacjent odwróci wzrok. Zabieg nie jest bolesny, możliwy jest najwyżej niewielki dyskomfort.

Jak postępować po operacji?

Po zabiegu pacjentów przekierowuje się do sali pozabiegowej, w której spędzają od godziny do trzech. Możliwe jest pojawienie się w tym czasie łzawienia, pieczenia, uczucia ciała obcego w oku. Następnie lekarz decyduje, czy pacjent może już opuścić klinikę. Po otrzymaniu dokładnych wytycznych co do dalszego postępowania można udać się do domu. Pełna rekonwalescencja trwa od miesiąca do trzech, w tym czasie lepiej unikać kąpieli słonecznych i solarium, nie chodzić na basen oraz ograniczyć godziny spędzone na czytaniu bądź przed ekranem. Ważne jest też unikanie miejsc zakurzonych, zadymionych oraz palenia papierosów. Podczas kąpieli nie dopuszczać oczu do kontaktu z wodą czy szamponem.

Laserowa korekcja wzroku – cena

Ceny za zoperowanie jednego oka wahają się w zależności od wybranej kliniki, aktualnej promocji oraz zastosowanej metody. Korekcję za pomocą metody LASIK można przejść już za 1800 zł za jedno oko. Jednak metoda ta, ze względu na większe ryzyko powikłań, oraz dłuższy okres gojenia się, a także mniejszą skuteczność, nie należy już do zbyt polecanych metod, zatem niektóre klinki już powoli wycofują ją ze swojej oferty. Z kolei femtoLASIK, będący największą innowacją ostatnich lat to koszt rzędu 3600 zł za oko. Metoda ta wymaga niewielkiej ingerencji w gałkę oczną, jej inne zalety to wysoka skuteczność oraz szybko zauważalne efekty. Koszt innych metod, takich jak EBK, EPI-LASIK lub SBK LASIK mieści się w przedziale 2300-2850 zł za jedno oko.

Laserowa korekcja wzroku – opinie

Wiele osób przyznaje, że zabieg był o wiele mniej straszny, niż się to może wydawać. Efekty są zaś zdumiewające. W zależności od wybranej metody ostrość wzroku powracała niemal natychmiast.  Zabieg jest skuteczny dla osób z każdą wadą wzroku. Skorzystać z niego mogą osoby zmagające się z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Najważniejszy jest dobór właściwej metody i kliniki, w której wykwalifikowani lekarze poprowadzą cały proces, włącznie z okresem po wykonaniu zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.