Pies – najlepszy przyjaciel

Dlaczego warto mieć psa?

7138475 / Pixabay

 

Potwierdza to wiele osób, badań, artykułów oraz życie – psa mieć warto i koniec. I tu w zasadzie można by już zakończyć temat. Warto jednak skupić się na pozytywach, jakie przynosi regularny kontakt z psiakiem i spojrzeć na małego przyjaciela łagodniejszym okiem, gdy znów trochę nabroi. Jakie zatem korzyści przynosi znajdujący się pod naszym dachem pies? Czemu nie zawsze doceniamy sympatycznych czworonogów?

Jakie największe zalety ma pies?

Wyobraź sobie, że siedzisz sobie na kanapie, czytasz książkę, aż tu nagle czujesz, jak obok Ciebie zaczyna gnieździć się pewien puchaty jegomość. Kładzie Ci on głowę na kolanach i patrzy z dołu swoimi ciepłymi oczkami, domagając się głaskania po głowie. Jeśli nie należysz do osób nietolerujących psa w domu, a tym bardziej na kanapie, raczej mu nie odmówisz. Zresztą, trudno by było…

Masz wolny dzień i postanawiasz spędzić go na kanapie w towarzystwie popcornu i Netflixa… Zaraz, to chyba nie do końca się uda. Jakiś ogoniasty domaga się usilnie, żeby wyprowadzić go na spacer. Nie ma, że Ci się nie chce. Twój piesek przecież Cię kocha i nie pozwoli, żebyś pochorowała się od siedzącego trybu życia i niezdrowych przekąsek. Uszanuj uczucia swojego przyjaciela i wypchnij swoje jestestwo na dwór. Chociaż na pół godzinki.

Ten całkiem miły pan z sąsiedniego bloku podoba Ci się już od dłuższego czasu… Podobno lubi psy… podobno chodzi ze swoim czworonogiem na spacery do tego samego parku, co Ty… Potraktuj ów przykład z przymrużeniem oka, lecz wiedz, iż pies jest bardzo pomocny w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Nie tylko damsko-męskich. Gawędząc sympatycznie o uroczych psiakach, możesz zyskać sobie także nową przyjaciółkę.

Na pewno Twój pies przejawia określone zachowania, które mimo upływu czasu rozbawiają Cię do łez. Lub jest na tyle kreatywny, że wpada na nowe pomysły. Tak czy inaczej, wnosi w Twoje życie nieco koloru. Odwdzięcz mu się za to i poczochraj za uchem tak, jak lubi.

Nieważne, że masz 30 kg nadwagi, a Twoje kanony ubioru zawiesiły się gdzieś na 1906 roku. Nieważne, że trzeci raz w tym roku straciłaś pracę. Twój pies i tak Cię kocha. I już. W zamian stawiając stosunkowo niewielkie wymagania.

Czy zatem każdy powinien mieć psa?

Przykro to mówić, lecz niestety wiele i wielu z nas na właścicieli psów się zwyczajnie nie nadaje… Pomimo oczywistych zalet, często ganimy nasze psy i widzimy w nich więcej zalet, niż wad. Widzimy pogryziony dywan, rozciągniętą po podwórku zawartość kosza… Szpilki? Jakie szpilki? Co najwyżej poszarpane, beżowe coś w pysku psa.

Nierzadko krzyczymy na nasze psy, karzemy, zamykamy w kojcach, czepiamy na łańcuchach… I chociaż, na szczęście, młodsze pokolenia coraz bardziej odchodzą od takich praktyk, to wciąż widuje się podwórka, na których niekoniecznie tak jest. Wiele osób zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż jako właściciele odpowiadają za zachowanie swoich czworonogów i to od nich zależy, czy psy będą zachowywać się właściwie, czy nie. Wiele osób (zazwyczaj nieco starszej daty) zakłada, że pies ma się po prostu słuchać, nie wkładając przy tym najmniejszego wysiłku w nauczenie go choćby podstawowych zasad. Czego zatem ów pies ma się słuchać i za co ma obrywać, jeśli nikt nie pofatygował się, by go nauczyć właściwych zachowań?

Reasumując, posiadanie psa niesie za sobą szereg korzyści, i tych wspomnianych w tekście, i tych niewspomnianych. Dzięki psu odkrywamy w sobie więcej ciepłych uczuć, jakich czasem nie jesteśmy w stanie okazać innym, zażywamy więcej ruchu, mamy lepszy humor, a przy tym więcej szans na poznanie ciekawych osób podczas spaceru w parku. Niestety, jednak nie każdy nadaje się na właściciela psa, gdyż ze względu na swoją postawę nie będzie w stanie nawiązać bliższej relacji z czworonogiem, nie odczuje zatem korzyści płynących z takiej relacji.  Co więcej, nie zapewni mu godziwych warunków, co jest już bardzo silnym argumentem przeciwko braniu pod swój dach psa lub jakiegokolwiek innego zwierzęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.