Praca zdalna – argumenty za i przeciw

Praca zdalna – argumenty za i przeciw

Anrita1705 / Pixabay

 

Rynek pracy zdalnej w ostatnich czasach nabrał rozpędu, dzięki czemu spora część z nas mogła, przynajmniej tymczasowo, posmakować wykonywania obowiązków zawodowych w domowym zaciszu. Brzmi to całkiem sympatycznie. Wydawać by się mogło, że praca zdalna niesie za sobą same plusy, niemniej jednak każdy medal ma swoje dwie strony. Poniżej przyjrzymy się każdej z nich.

Korzyści z pracy w domu

 • Koniec ze wstawaniem o 6:30. Stop nerwowej krzątaninie, staniu w korkach rano, wieczór, we dnie, w nocy… Koniec z tłumaczeniem się codziennie szefowi z każdych pięciu sekund spóźnienia. Zasiadasz do komputera z kubkiem kawy lub herbaty, niespiesznie odpalasz komputer… i zabierasz się do pracy. Bez żadnej presji.

 

 • Dowolne godziny pracy. Praca zdalna ma w większości przypadków tę zaletę, że możesz w pełni samodzielnie decydować o tym, o której ją zaczniesz. Może to być 8:00 rano, jak szef klasycznie przykazał, może to być 10:00 rano, gdy obejrzysz już swój ulubiony serial… Możesz zrobić sobie 5, 10, 15, 20 minut przerwy i nikt nie będzie zadawał Ci głupich pytań, czemu nie zajmujesz się pracą. Nikt nie będzie Ci mówił, że to nie pora na przerwę. Jesteś u siebie w domu i Ty decydujesz, kiedy jest na nią najlepszy czas. Nikt więcej nie ma tu nic do gadania. Czy to nie jest piękne?

 

 • Prawdziwy work-life balance. Czasem w ofertach pracy można zauważyć, że pracodawca proponuje Ci stałe godziny pracy (najczęściej 8:00-16:00), tak aby zapewnić Ci wspomniany już balans pomiędzy pracą a życiem. Zapewne chodzi o zapewnienie Cię, że nie zażąda od Ciebie dyspozycyjności w nienormowanych godzinach, niwecząc Twoje prywatne plany. Spójrzmy na to jednak z drugiej strony. Gdyby stałe godziny pracy (klasyczne 8:00-16:00) zapewniało prawdziwą równowagę pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem, nikt nie szukałby alternatyw w postaci pracy zdalnej czy też skróconego tygodnia pracy, lub godzin elastycznych (przychodzisz, robisz swoje i wychodzisz).

 

 • Praca zdalna zapewnia Ci możliwość skupienia się na priorytetach. Będąc w biurze, często wdajesz się w pogaduszki z koleżankami zza sąsiednich biurek, chodzisz na bezowocne spotkania, biegasz po całym biurze z papierami… czasami pracujesz. Zadania, z którymi jesteś w stanie uwinąć się w trzy lub cztery godziny, rozwlekają się na osiem. A jeśli należysz do osób super produktywnych, wykonujesz swoje obowiązki w krótszym czasie, pozostałe godziny przeznaczając na robienie dobrego wrażenia. Nie martw się, szef to zauważy… dokładając Ci więcej pracy za te same pieniądze. W końcu masz być w biurze do 16:00, więc co w tym dziwnego?

 

 • Ograniczona komunikacja. Będąc w biurze, dajesz się co chwila rozpraszać pytaniami, zebraniami i rozmowami toczącymi się dookoła. Będąc w domu, unikasz niedogodności związanych z open office. Wszelkie sprawy możesz załatwić za pomocą krótkiego maila, który przeczytasz w dogodnej dla siebie chwili, nie przerywając pracy.

 

 • Bogate wsparcie technologiczne. Nie ma dziś problemu z tym, by założyć firmę działającą w pełni zdalnie. Liczne, często darmowe oprogramowania pozwalają na szybki kontakt, a nawet rozwiązywanie niektórych problemów technicznych na odległość. Wiąże się to również z niższymi kosztami. Nie ma konieczności wynajmowania lokalu pod biuro, opłacania personelu sprzątającego, zakupu sprzętu (każdy ma swój w domu). Jeśli dobrze przemyśli się koncepcję zdalnego biznesu, nie powinien on nastręczać większych kłopotów.

 

Praca zdalna – minusy

Pora teraz na te mniej różową część tekstu. Czytając powyższe zalety, można łatwo dojść do wniosku, że kontrargumenty nasuwają się same. I nie ma w tym nic złego, jednak nie oznacza to, że nie można im zaradzić. Przejdźmy do konkretów.

 • Mniejsza kontrola nad czasem pracy. Ta bolączka dotyczy raczej szefów niż podwładnych. Ci przyzwyczajeni do patrzenia pracownikom na ręce, mogą być bardziej skłonni do zastosowania narzędzi monitorujących, czy pracownicy w wyznaczonych godzinach rzeczywiście wykonują swoje obowiązki. Zdarzają się takie przypadki. A poczucie bycia monitorowanym przez obce osoby we własnym domu nie jest zbyt przyjemnym uczuciem…

 

 • Niesystematyczność. Załóżmy jednak, że nikt Cię nie kontroluje (o radości). Ma to jednak swoje ogromne minusy. Jeśli nie należysz do osób umiejących się samodzielnie zorganizować i narzucić sobie pewnej dyscypliny, może się okazać, że praca zdalna niekoniecznie jest dla Ciebie.

 

 • (Nie) zawodna technologia. Była przed chwilą mowa o tym, ze z jej pomocą można całkiem skutecznie zbudować całkowicie zdalny biznes? Bo można. Nie oznacza to jednak, że obejdzie się całkiem bez kłopotów. Możliwe są awarie sprzętu, komputera, oprogramowania, czasem wszystkiego na raz… Bądźmy jednak szczerzy, te same bolączki przechodzą pracownicy każdego  stacjonarnego biura…

 

 • Jeszcze raz o priorytetach. Wyobraź sobie, że siedzisz w domu i piszesz artykuł o pożyteczności kotów. Chwila nieuwagi i zamiast informacji na temat prozdrowotnego wpływu kota na człowieka, zaczynasz przeglądać memy o kociakach. Zatem, jeśli jesteś dopiero na etapie przekonywania szefostwa o słuszności pracy zdalnej w Twoim przypadku, zastanów się dwa razy. Może się okazać, że w obliczu braku kontroli zewnętrznej, całkiem przestaniesz panować nad organizacją pracy.

 

 • Izolacja/domowe rozpraszacze. Praca zdalna może Ci umożliwić maksymalne wyciszenie i pełne skupienie. Jest tak jednak tylko wtedy, jeśli mieszkasz samotnie lub z domownikami szanującymi Twoje godziny pracy. Niemniej, wielogodzinne siedzenie w zamkniętym pokoju każdego dnia w samotności może negatywnie się odbić na Twoim samopoczuciu. Staraj się zatem robić przerwy na rozmowę z bliskimi lub w ciepłym sezonie idź z laptopem do ogrodu.

 

 • Domowi współplemieńcy nie dają Ci się skupić? Druga połówka nie uznaje pracy zdalnej za pełnoprawną formę wykonywania zawodu, stwierdzając, że można Ci przeszkadzać? Dzieci z każdej swojej sprawy robią kwestię życia i śmierci, nie dając Ci żyć? Podejmij stanowcze kroki. Jakie? To już zależy od Ciebie…

 

Praca zdalna ma z pewnością jeszcze więcej zalet i wad niż te wymienione tutaj. Każdy z nas, kto posmakował jej przynajmniej przez pewien czas, będzie mieć w tym zakresie odmienne doświadczenia, lepsze lub gorsze. Jeśli w praca w biurze zaczyna Ci już mocno doskwierać, daj sobie szansę, by spróbować. Może to być całkiem miłe doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.