Rodzaje profilaktyki stomatologicznej
Nie tylko dzieci, ale również rodzice bardzo często zapominają o profilaktyce stomatologicznej. Często może się to wiązać z niewiedzą na temat działań tego typu, a czasem ze zwyczajnym lenistwem czy brakiem ochoty. Te dwa aspekty się łączą, ponieważ zazwyczaj ludzie, którzy nie szczotkują lub nie nitkują zębów, nie zdają sobie sprawy z tego, jakie mogą być tego konsekwencje.
Pierwszy krok do odpowiedniej profilaktyki – szczotkowanie i nitkowanie
Jest to o tyle prosty zabieg, że nie trzeba udać się do dentysty, aby go wykonać. Jedyne, co musimy mieć, to trochę chęci i parę wolnych chwil. Dobrze jest również od najmłodszych lat uczyć dziecko korzystania ze szczoteczki do zębów. Należy jednak pamiętać, aby nie zostawiać go samego podczas szczotkowania, ponieważ może sobie ono zrobić krzywdę. Małe dzieci nie mają odpowiednio rozwiniętej koordynacji ruchowej i zazwyczaj nie potrafią spokojnie ustać w miejscu. Dlatego podczas mycia zębów maluch powinien być zawsze pod kontrolą rodziców. Drugim krokiem jest nitkowanie zębów. Nie zaleca się stosowania go u małych dzieci, jednak u dorosłych jak najbardziej. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że szczoteczka nie jest w stanie dosięgnąć wszystkich drobinek jedzenia, ukrytych w szczelinach międzyzębowych. W takich sytuacjach nić dentystyczna jest nieoceniona. Należy jednak pamiętać, aby robić to ostrożnie, by nie podrażnić i nie uszkodzić dziąseł. W takich wypadkach można również użyć szczoteczki międzyzębowej, która wyczyści takie obszary lepiej od nici.
Lakierowanie i lakowanie zębów
Dentysta z przychodni Denteam w Częstochowie podkreśla, że od czasu do czasu dobrze jest poddać się lakierowaniu zębów. Jest to zabieg dla wszystkich, bez względu na wiek. Przed zdecydowaniem się na lakierowanie trzeba jednak pamiętać, że lekarz wykona je dopiero wtedy, kiedy wszystkie zęby zostaną wyleczone. Taki zabieg to nakładanie specjalnego lakieru fluorowego pojedynczo na każdy z zębów. Tego typu substancja ma bardzo duże stężenie fluoru, dlatego tylko stomatolog może go nakładać. Jeśli chodzi o dentystów dziecięcych, często lakują oni zęby swoim małym pacjentom, chroniąc ich w ten sposób przed próchnicą.