Szkolenia motywacyjne – czy są skuteczne?

 

 

Jak skuteczne są szkolenia motywacyjne?

Free-Photos / Pixabay

 

Od wieków szukamy sposobów na znalezienie motywacji. Jest ona motorem napędowym dla naszych działań, dzięki którym mamy szansę osiągnąć szczęście. Czy jednak kroki, jakie podejmujemy, by ją odnaleźć, są rzeczywiście skuteczne? Ile wiemy o motywacji? Czy szkolenia motywacyjne naprawdę pomagają?

Motywacja: podstawowy podział

Rozróżniamy dwa główne rodzaje motywacji: wewnętrzną oraz zewnętrzną. Motywacja wewnętrzna jest niczym innym jak wewnętrznym przekonaniem o słuszności wykonywanych przez siebie działań. Sprawia ona, że siłę czerpiemy same z siebie. Jest to najlepszy rodzaj motywacji, dlatego, że nie zależy on od uwarunkowań zewnętrznych. Motywacja wewnętrzna pomaga działać niezależnie od tego, czy obracamy się w otoczeniu, które nam sprzyja, czy też nie. Odważnie pokonujemy pojawiające się przeszkody. Inaczej sprawy się mają z motywacją zewnętrzną. Ta niestety, cechuje osoby o nieco niższym poczuciu własnej wartości, przede wszystkim dlatego, że jest to rodzaj motywacji zależny od aprobaty otoczenia. Jest to dosyć słaba zagrzewka do walki o własne cele i marzenia, dlatego że na naszej drodze zawsze znajdzie się ktoś, kto skrytykuje nasze poczynania.

Szkolenia motywacyjne – plusy i minusy

Zalety warsztatów rozwoju osobistego

Wiele osób decyduje się na warsztaty, by pobudzić w sobie uśpione możliwości i odkryć nieznany dotąd potencjał. Czy to skuteczna metoda? Warsztaty rozwoju osobistego zyskują sobie zarówno rzesze zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy cenią sobie poznanie nowych metod pracy nad sobą oraz odkrycie schematów, które sprawiały, że ruszenie do przodu było praktycznie niemożliwe. Przeciwnicy zaś, jak nietrudno się domyślić, wytaczają argumenty o bezsensowności takich zajęć.

Szkolenia motywacyjne mają swoją dobrą stronę. Przede wszystkim, uczęszczanie na tego typu spotkania pozwala wyraźnie zauważyć, iż istnieje wielu innych ludzi z podobnymi, lub nawet gorszymi problemami, którzy mimo wszystko podejmują pewne kroki w stronę swoich celów. Zyskujemy możliwość wymiany doświadczeń, zawiązania ciekawych przyjaźni, a kto wie – może nawet stworzenia czegoś wspólnego? Nie od dziś wiadomo, że łatwiej działa się, mając wsparcie od innych.

Wady warsztatów rozwoju osobistego

Warto jednak pochylić się również nad argumentami przeciwników szkoleń motywacyjnych, które też nie są całkiem bez racji. Trafiając do sali pełnej osób z podobnym kłopotem (brak motywacji), pod opiekę profesjonalnego trenera, zyskujemy złudne poczucie bezpieczeństwa. Wreszcie znalazł się ktoś, kto powie nam w punktach, co mamy dokładnie zrobić i poprowadzi nas za rękę. Jest to jednak otoczenie sztuczne, nie wiemy przecież, jak nasz wszechwiedzący coach radzi sobie z życiem codziennym w zwyczajnym świecie. Po samym odbyciu szkolenia czujemy się silniejsze, gotowe do kolejnych wyzwań. Niestety, już w obliczu pierwszych zagrożeń okazuje się, że samo przyswojenie teorii nie wystarcza. I tu przechodzimy do kolejnej kwestii, jaką jest niska skuteczność takich szkoleń.

Argument o nieskuteczności takich szkoleń jest już jednak w dużej mierze winą samych uczestników. Każdy, kto choć raz próbował rzetelnie nad sobą popracować, doskonale wie, iż jest to wyjątkowo długotrwały proces. I nie będzie on skuteczny nawet przy pomocy najlepszego specjalisty, jeśli same nie wykonamy należących do nas zadań. Na szkoleniach motywacyjnych uczestnicy są często proszeni o zrobienie w domu pewnych ćwiczeń, notowanie efektów i wyciąganie wniosków. Szacuje się, że tylko jedna osoba na sto rzeczywiście wynosi coś z takich warsztatów. Wyjaśnienie jest proste: tylko ta osoba przyłożyła się do zadań.

Można ująć sprawę dużo krócej i powiedzieć po prostu, iż warsztaty rozwoju osobistego są dobre, ale jedynie dla tych, którzy są naprawdę zainteresowani tematem i skorzy do wytężonej pracy nad sobą. Wszyscy pozostali będą po prostu zawiedzeni. Czy to jednak wszystko, na co powinnyśmy uważać?

Pułapka szkoleń motywacyjnych

Tematyka rozwoju osobistego obecnie ma się po prostu świetnie. Pasjonaci tej dziedziny psychologii mają zatem co czytać, czego słuchać i co oglądać. Może to sprawiać, że osoby zainteresowane czują się coraz bardziej zmotywowane do… poszukiwania dalszych materiałów na temat motywacji. Owszem, może się tak zdarzyć, że po dogłębnym zapoznaniu się z tematem niektórzy zostają ekspertami w tej dziedzinie, i staje się ona pomysłem na życie. Nie ma w tym nic złego. Większość jednak poprzestaje na oglądaniu, słuchaniu i czytaniu. Trudno zaprzeczyć temu, że miło słucha się haseł w stylu „chcieć to móc”, lecz tylko działanie pomaga w pełnym wykorzystaniu posiadanych możliwości.

Czy szkolenia motywacyjne mają zatem sens?

Najkrócej mówiąc, wszystko jest dla ludzi. Ale nie wszystko dla wszystkich. Oznacza to, że ze szkoleń motywacyjnych możemy wynieść wiele dobrego, ale tylko pod warunkiem wniesienia czegoś od siebie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że samo chodzenie na zajęcia nie wystarcza i konieczny jest duży nakład pracy własnej. Niektórych zwyczajnie takie rzeczy nie przekonują i muszą oni znaleźć własną drogę. Bądź już ją znaleźli. Jakkolwiek byśmy jednak do tematu nie podchodziły, warto pamiętać o tym, że połączenie wewnętrznej chęci z aktywnym działaniem to jedyny sposób na osiągnięcie sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.