Wysokie obcasy – zalety i wady

Wysokie obcasy – zalety i wady

eloigomez_ / Pixabay

 

Na temat obcasów krąży wiele opinii pozytywnych i negatywnych. Przy negatywach mowa o szkodzie dla zdrowia, przy pozytywach głównie o seksownym wyglądzie. Prawdziwe są, oczywiście, obydwa rodzaje argumentów. O ile jednak nie wolno lekceważyć problemów, jakie mogą sprowadzić na nas nadużywane obcasy, o tyle niekoniecznie też trzeba od razu palić je na stosie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej korzyściom i stratom płynącym z noszenia tego jakże kobiecego rodzaju obuwia. Rozważmy także, jak dobrze chodzić w szpilkach tak, by nie ucierpiało na nich nasze zdrowie.

Obcasy bez tajemnic: plusy i minusy

Chodzenie na obcasach daje spore korzyści wizualne, choćby takie jak optyczne wyszczuplenie nóg, parę dodatkowych centymetrów wzrostu i uwodzicielsko kołyszące się biodra. Musimy jednak pamiętać o cały czas wyprostowanej postawie, brzuch lekko wciągnięty, łopatki ściągnięte, klatka piersiowa do przodu… Trąci trochę pouczeniami ze szkoły… Tyle tylko, że w szkole nie kazali do tego nakładać szpilek, zatem nie miałyśmy okazji przekonać się w pełni o tym, ile takie chodzenie może wymagać wysiłku. A może. Musimy być ciągle wyprostowane, stojąc praktycznie na palcach. Chodzenie na obcasie pomaga spalić 100 kcal w ciągu pół godziny. Biorąc pod uwagę to, ile przeciętna kobieta spędza czasu w obcasach w ciągu dnia, nietrudno policzyć, że w przeciągu klasycznych ośmiu godzin liczba spalonych kalorii staje się niebagatelna. Tyle statystyką. W praktyce nikt oczywiście nie biega na szpilce przez kilka godzin całkowicie non stop. Do tego wszystkiego dochodzą postoje, przystanki, spotkania i przekąski gdzieś po drodze… Można powiedzieć, że jakoś się ten bilans kaloryczny naturalnie równoważy…

Jak chodzić w szpilkach?

  • Podstawa podstaw to wygodny i dobrej jakości but. Nie namawiam tu na snobizm i wydawanie fortuny na szpilki, lecz jeśli już ktoś chce zainwestować w ten typ obuwia, lepiej, żeby nie rozkleił się on w pół kroku. Po drugie, jeśli but obciera, nie da się w nim stanąć na palcach, a chodzenie samo w sobie nie jest wygodne – nie zmuszaj się. Najwidoczniej ten bucik czeka na kogoś innego.
  • Ważna jest pora kupowania obuwia. Lepiej jest zrobić to wieczorem, kiedy stopy są już nieco wyeksploatowane całodziennym wysiłkiem. Dzięki temu będzie wiadomo, jak obuwie będzie sprawowało się na koniec dnia. Wysokość obcasa również ma znaczenie – zależy od umiejętności chodzenia w tym rodzaju butów. Niższe obcasy są też oczywiście mniej szkodliwe dla zdrowia – mniej ryzykujemy wystąpieniem halluksów, problemów z kolanami, kręgosłupem czy biodrami.
  • Darujmy sobie spiczaste czubki… stopom i tak nie będzie łatwo, zwłaszcza w przypadku wyższych obcasów.
  • W wielu miejscach można przeczytać o sklejaniu ze sobą trzeciego i czwartego palca u nogi, co pomaga zmniejszyć dyskomfort. Głównym powodem jest przebiegający między tymi palcami nerw, który przy złączeniu palców jest mniej narażony na uszkodzenie.
  • Kołysanie biodrami odgrywa całkiem ważną rolę nie tylko w budowaniu seksownego wizerunku, lecz także odciąża nieco kolana.
  • Nowiutkie obcasy nie nadają się na imprezę. Najpierw je trochę rozchodź. Chodź po domu, na krótkie spacery… ćwicz technikę chodzenia.
  • Dobrze jest nie zapominać o żelowych wkładkach, zapewniających większy komfort chodzenia. Odpowiednio założone zapobiegną wielu obtarciom.
  • Najważniejsze: zobacz przed lustrem, jak idzie ci tańczenie w szpilkach; w przypadku dostrzeżenia takich oznak jak utrata równowagi, należy przełożyć wkładanie obcasów do następnej imprezy. W międzyczasie ćwiczyć.
  • Nie wolno zapominać oczywiście o zaopiekowaniu się stopami, gdy szpilki pójdą już w kąt na koniec dnia. Dobrze jest poleżeć kilka minut z nogami w górze, zrobić stopom aromatyczną, odprężającą kąpiel… sporo się w końcu owego dnia napracowały, utrzymując równowagę.

 

Nie wszystkie kobiety czują się dobrze na obcasie. Nic w tym złego i nie ma potrzeby się zmuszać, ponieważ istnieje szeroka gama innych rodzajów obuwia, które też dodają kobiecości. Jeśli jednak jesteś zainteresowana tematem, koniecznie poświęć uwagę dobremu doborowi obuwia, techniki chodzenia, pielęgnacji stóp oraz – nie nadużywaj obcasów. Ten typ butów ma w sobie całkiem sporo uroku, lecz nie jest zbytnio stworzony do chodzenia na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.