Które olejki eteryczne są najlepsze dla kobiet?
Wszechstronnego działania olejków eterycznych nie można podważyć. Oddziałują one korzystnie na cały organizm, w zależności od tego na jaki rodzaj olejku ktoś się zdecyduje. Mało tego, olejki można dobierać nie tylko pod względem zapachu, czy zastosowania pod kątem konkretnych dolegliwości. Olejki można dopasować także pod względem płci. Jako, że z aromaterapii częściej korzystają kobiety niż mężczyźni – warto dowiedzieć, jakie olejki wspomagają kobiety.
Zastosowanie olejków: relaksacyjne i wspomagające leczenie
Kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na relaksację przy zastosowaniu olejków eterycznych. Wówczas decydują się na takie olejki eteryczne dzięki jakim można się odprężyć. Można je zastosować do kąpieli aromaterapeutycznej lub zdecydować się na masaż aromaterapeutyczny. Będą to olejki: różany, neroli, cytrynowy, rumiankowy, lawendowy, geraniowy oraz jałowcowy. Są to olejki wykazujące właściwości odstresowujące, dlatego bardzo przydadzą się w domowym SPA.
Poza tym, panie często zmagają się z cellulitem. Tutaj także mogą zastosować aromaterapię. Wystarczy, że dobiorą olejki odtruwające i pobudzające pracę układu limfatycznego. Regulują one wydzielanie hormonów i są moczopędne. Podczas zwalczania „pomarańczowej skórki” można decydować się na różne kombinacje olejków.
Największą skuteczność w zwalczaniu cellulitu wykazują olejek geraniowy i rozmarynowy. Można też do aromaterapii włączyć olejek z czarnego pieprzu, kopru i jałowca.
Aromaterapia może być również z powodzeniem stosowana u kobiet w okresie menopauzy. Wówczas stosowane mogą być olejki odprężające, likwidujące napięcia i związane z nimi bóle. Można je używać do masaży i kąpieli aromaterapeutycznych. Mogą też być rozpylane w kominku aromaterapeutycznym. Przydatne w tym przypadku olejki to: geraniowy, manuka, z drzewa różanego i grejpfrutowy. W celu wyregulowania gospodarki hormonalnej można używać olejku z kopru włoskiego. Duże działanie uspokajające wykazuje olejek lawendowy. Poza tym, podczas różnych infekcji kobiety mogą z powodzeniem stosować olejki jakich używa się przy łagodzeniu konkretnych dolegliwości.
Aromaterapia dla kobiet w ciąży i w połogu
Aromaterapia może być także stosowana w ciąży oraz w okresie połogu. Na dobry nastrój i rozluźnienie poleca się mieszankę z olejku ylangowego (5 kropli), olejku petitgrain (3 krople), a także olejku mandarynkowego (2 krople). Jeśli w trakcie ciąży kobieta zmaga się z uporczywymi nudnościami i wymiotami to powinna wieczorem rozprowadzić w kominku aromaterapeutycznym olejek eukaliptusowy z małym dodatkiem olejku lawendowego.
Można też przygotować kompres z olejku limetkowego. Kobiety w ciąży często narzekają na brak skupienia. Wówczas powinny stosować mieszankę: olejku ylangowego (4 krople), olejku drzewa różanego (3 krople) oraz olejku cytrynowego (3 krople).
W zwalczaniu drażliwości warto stosować kąpiele i masaże z olejków: drzewa różanego, geraniowego, mandarynkowego oraz sandałowego. Z kolei, w zwalczaniu bezsenności niezastąpiony okaże się olejek mandarynkowy. Jeśli podczas porodu kobieta jest zdenerwowana to powinna wąchać mieszankę z olejku lawendowego, geraniowego i z drzewa różanego.
Podczas połogu, kiedy występują wahania nastroju, stres i zdenerwowanie to warto wykorzystywać olejek lawendowy, geraniowy i z drzewa różanego. Na niewyspanie i zmęczenie pomogą olejek cytrynowy i eukaliptusowy.
W trakcie odczuwania smutku i przygnębienia związanego ze zmianami hormonalnymi można wykonać masaż z użyciem mieszanki olejków: geraniowego, ylangowego, cytrynowego i rozmarynowego. Do masażu kręgosłupa po porodzie używa się zwykle: olejku rozmarynowego, lawendowego lub limetkowego i olejku z mięty pieprzowej.
Jak widać, można znaleźć wiele olejków eterycznych, które przydadzą się kobietom. Będą one wykazywały różne działanie, w zależności od tego, na czym w danej chwili kobiecie zależy. Każdorazowo, należy szukać olejków adekwatnych do stanu, w jakim kobieta się znajduje. Wtedy aromaterapia przyniesie zamierzone skutki.
Źródło: Artykuł partnerski