Vademecum wakacyjnej higieny intymnej

butt-406413_640Wakacyjne wyjazdy, przymus korzystania z publicznych toalet i łazienek, wysokie temperatury plus długie podróże często utrudniają zachowanie odpowiedniej higieny okolic intymnych. Istnieją jednak sposoby, aby zachować uczucie świeżości i prawidłowo zadbać o profilaktykę. Pomoże w tym codzienna pielęgnacja dostosowana do szczególnych warunków oraz wizyta u specjalisty.

W pierwszej kolejności wskazana jest wizyta u ginekologa na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Lekarz może wtedy wykryć zmiany we florze bakteryjnej i ewentualne problemy, które w czasie letnich wakacji mogłyby się tylko nasilić. To daje także optymalny czas na wyleczenie tych dolegliwości.

Jeżeli mamy pewność, że jesteśmy zdrowe, warto zadbać o odpowiednie zaopatrzenie. W pierwszej kolejności wskazany jest zakup odświeżających chusteczek do miejsc intymnych, z których możemy korzystać np. na postojach w czasie jazdy. Należy wybrać chusteczki o odpowiednim pH (4,5-5,5). Na wakacjach przydatny okaże się płyn do higieny intymnej, najlepiej ten, którego używamy na co dzień, oraz wkładki higieniczne, które systematycznie wymieniane skutecznie zapewnią świeżość i wchłoną przykry zapach. Odpowiedni środek – płyn lub żel – to skuteczna pomoc, ponieważ zakwasza on okolice intymne chroniąc je podczas wizyty w basenie czy w czasie innych, potencjalnie groźnych sytuacji.

Profilaktycznie, przed wyjazdem warto stosować doustne probiotyki ginekologiczne. Tyczy się to zwłaszcza tych pań, które mają predyspozycje do „łapania” infekcji grzybiczych. Przedwczesne zapobieganie ich wystąpieniu pozwoli uniknąć przykrych kłopotów po urlopie.

Istotną kwestią pozostaje ubiór. Latem, kiedy skóra poci się szczególnie intensywnie warto zrezygnować z satynowej bielizny czy stringów i postawić na maksymalną wygodę. Najlepszym rozwiązaniem będą bawełniane majtki przepuszczające powietrze. Obcisłe spodnie ze sztucznych materiałów również mogą okazać się przyczyną rozwijających się drobnoustrojów – lniane i bawełniane, a przede wszystkim luźniejsze szorty lub spódnice i sukienki okażą się w tym przypadku idealnym wyposażeniem wakacyjnej walizki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.