Jak dbać o szkliwo zębów

tooth-replacement-759928_640Każdy z nas chce cieszyć się zdrowymi i silnymi zębami. Szkliwo jest jednym z podstawowych elementów zdrowego uzębienia. Warto więc poznać kilka podstawowych zasad które pozwolą uniknąć próchnicy.

Podstawą dbania o zdrowe zęby jest zachowanie odpowiedniej diety. W pierwszej kolejności unikać należy nadmiernej konsumpcji słodki i kwaśnych pokarmów- mówią dentyści z Częstochowy. To w połączeniu z właściwą higieną jamy ustnej oraz ze zwalczaniem złych nawyków to czynności które niewątpliwie pozwolą odpowiednio zadbać o szkliwo zębów.

Odpowiednio zadbane szkliwo to najtwardsza tkanka znajdująca się w organizmie ludzkim. Chroni ona zęby przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak kwasy, bakterie czy choroby. Zmniejsza również negatywny wpływ temperatury oraz nadmiernego ścierania. Szkliwo jednak nie posiada zdolności regeneracyjnych, dlatego należy obdarzyć je szczególną troską. Stomatolodzy częstochowscy przypominają, że raz zniszczonej tkanki nie można już odtworzyć.

Pomocna w utrzymaniu szkliwa będzie dobrze dobrana dieta. Działa ona na dwóch płaszczyznach. Najpierw, kiedy ząb nie jest jeszcze w pełni uformowany, należy dostarczać organizmowi zwiększoną ilość wapnia, magnezu i fluoru, niezbędnych do wybudowani trwałej i mocnej jego struktury. Jest to istotne, gdyż po wykształceniu się szkliwa przestaje ono produkować nowe komórki, możemy wtedy jedynie biernie dbać o szkliwo, starając się, aby nie uległo ono uszkodzeniu. Ważnym jest aby unikać zbyt kwaśnych i słodkich pokarmów oraz napojów gazowanych. Kwasy bowiem zmiękczają szkliwo, a słodycze sprzyjają powstawaniu osadu na zębach, w którym rozwijają się bakterie niszczące szkliwo. Zbyt twarde produkty sprzyjają natomiast ścieraniu się szkliwa.

Sama dieta jednak nie wystarczy, dlatego koniecznym jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej. W tym celu należy regularnie myć zęby. Specjaliści sugerują, że najlepiej robić to pół godziny po posiłku. Szczoteczka nie może mieć zbyt twardego włosa, od siły szczotkowania ważniejsza jest dokładność, uzyskiwana dzięki okrężnym, wymiatającym ruchom szczoteczki. Dobrym posunięciem może być inwestycja w szczoteczkę która posiada gumowe wypustki i stroną służącą do czyszczenia dziąseł i języka. Należy również stosować nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej, które pozwalają na usunięcie większej części bakterii i osadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.