EKUZ, NNW i ASS

Szlachetne zdrowie! Wyjątkowo dobrze smakujesz, jeśli się nie psujesz podczas wakacji – szczególnie tych zagranicznych.

Zatem, drogie Panie, planując wyjazd, szczególnie poza granice naszego kraju, zabezpieczamy się, czyli dbamy o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Wybór jest całkiem spory, ale najważniejsze nadal pozostaje wczytanie się w paragrafy pisane drobnym maczkiem.

Przed wyjazdem za granicę koniecznie warto zadbać o posiadanie EKUZ, NNW, ASS.

EKUZ to inaczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli odprowadzasz składki na społeczne ubezpieczenie zdrowotne, przysługuje ci darmowe leczenie z ramienia NFZ, to masz prawo także do refundowanej opieki medycznej za granicą. EKUZ warto zabrać ze sobą na każdy wyjazd zagraniczny. Kartę otrzymuje się w najbliższym oddziale NFZ po złożeniu wniosku. Ale uwaga: w zależności od kraju, do którego się wybierasz, zakres refundacji jest różny. Kiedy w jednym państwie możesz liczyć np. na darmowe leczenie zębów, w innym nawet za wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej musisz zapłacić. Niemniej, karta uprawnia cię do darmowej opieki medycznej w zakresie przewidzianym w regulaminie NFZ dla konkretnego kraju.Zawsze to coś w razie wypadku lub choroby. Jednak zazwyczaj taka ochrona nie wystarcza – z tego prostego powodu, że za granicą leczenie jest najczęściej zdecydowanie droższe niżeli u nas w kraju, a NFZ nie rozpieszcza nas liczbą i rodzajem refundacji.
Przyda się zatem dodatkowa ochrona – od tego głowa nie boli, a pożytku może być całkiem sporo, kiedy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek. Ubezpiecz się zatem od jego następstw, wykupując dobrą polisę NNW. Dobrą, to znaczy taką, dzięki której będziesz mieć zapewnioną opiekę medyczną w razie wypadku albo choroby, a to oznacza, że składka na takie ubezpieczenie powinna być nieco wyższa niżeli kusząco wyglądająca minimalna. Dlaczego? Ponieważ sumy gwarantowane przez ubezpieczyciela przy stawkach minimalnych zostaną wykorzystane prawie w mgnieniu oka w razie pobytu w szpitalu i przy konieczności pokrycia kosztów zabiegu. I może się okazać, że tych pieniędzy nie starczy nawet na diagnostykę specjalistyczną pokiereszowanego ciała.

NNW daje ci ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku, ale nie zapewnia zabezpieczenia w razie konieczności przetransportowania cię do lecznicy.Tu przyda się ASS czyli pakiet assistance, który można dokupić do polisy NNW. Jeśli  myślisz, że to przesadna i wyrzucenie pieniędzy w błoto, to się grubo mylisz: transport karetką pogotowia ratunkowego w USA może kosztować krocie! Dodatkowo dzięki polisie ASS   twoi bliscy zostaną powiadomieni przez ubezpieczyciela o tym, że coś złego przytrafiło się tobie za granicą; będą cię też mogli odwiedzić w szpitalu: ubezpieczalnia zadba o ich transport; i twój też, kiedy okaże się, że chcesz lub możesz wracać do kraju.

Uwaga: diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach, co w przypadku ubezpieczeń oznacza wczytywanie się we fragmenty umowy pisane drobnym drukiem i dobre zaznajomienie się z wyłączeniami od odpowiedzialności oraz definicjami pojęć użytych w umowie.  Lepiej zadaj sobie trud poznania umowy dokładnie przed jej podpisaniem i wpłatą składki, żebyś potem nie straciła głowy na widok kwot na rachunku z zagranicznej lecznicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.