Jak pielęgnować swetry wełniane, a bawełniane? – Poradnik
Sweter to zdecydowanie jeden z najbardziej praktycznych elementów garderoby. Projektanci oferują obecnie coraz szerszy wachlarz propozycji, dzięki czemu każdy z nas może dopasować sweter do swojego stylu. Podczas gdy niektóre kobiety będą chciały wyeksponować swoje kształty za pomocą obcisłego golfu, inne z chęcią sięgną po kardigany w stylu over size. Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, z jakim materiałem mamy do czynienia, wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. Tworzywami stosowanymi najczęściej do produkcji swetrów jest wełna oraz bawełna.
Wysoka jakość swetra i precyzyjne wykonanie
Z pewnością każdemu z nas zależy na tym, aby posiadane ubrania jak najdłużej utrzymywały dobrą jakość. Z tego powodu nie należy robić nieprzemyślanych zakupów, ani ignorować treści umieszczonej na metce. W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że zakup taniego swetra wiąże się z działaniem ekonomicznym. Niestety w większości przypadków nie jest to prawdą. Niska cena równa się najczęściej ze słabą jakością. Swetry tego typu szybko się kurczą, mechacą, zaciągają i tracą swój oryginalny kolor. W efekcie jesteśmy zmuszeni do kolejnego zakupu. Z tego powodu lepiej decydować się na rekomendowane marki o wieloletnim doświadczeniu. Brotex, który kładzie nacisk na precyzyjne wykonanie, już o 40-stu lat oferuje klientom szeroki wybór swetrów skupiając się na ich wysokiej jakości, otrzymywanej w nowoczesnym parku maszynowym.
Wskazówki, pomagające zachować piękny wygląd swetra
Wełna to materiał, który idealnie sprawdza się w mroźne, zimowe dni. Swetry wykonane z tego tworzywa jak i te bawełniane wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Nie należy wrzucać ich do pralki wraz z innymi ubraniami, gdyż niewłaściwy proszek i intensywna praca pralki mogą niekorzystnie wpłynąć na strukturę wełny lub ją rozciągnąć. Jeżeli nie będzie to dla nas kłopotliwym wydatkiem, warto skorzystać z usługi prania mechanicznego. Inną opcją jest natomiast pranie ręczne, bardziej czasochłonna, ale jednocześnie korzystniejsza propozycja. W tym przypadku, sami decydujemy o środkach chemicznych, których użyjemy. Aby zapobiec blednięciu koloru, sweter powinno się prać po przewróceniu go na lewą stronę. W celu uniknięcia ryzyka rozciągnięcia, należy natomiast zrezygnować z tradycyjnego sznura na pranie i rozłożyć sweter płasko na ręczniku. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup tańszego swetra i zacznie się on mechacić, możemy zakupić specjalną maszynkę, której ostrza odcinają powstały puch lub zastosować pumeks drobnoziarnisty.
Przechowywanie i przeróbki
Nawet jeśli posiadamy długi, zapinany na guziki sweter, nie warto wieszać go na wieszaku w szafie. Doprowadzi to do rozciągnięcia materiału. O wiele lepszym rozwiązaniem jest składanie swetra i umieszczanie go na półce. Jeśli natomiast zakupiliśmy sweter, w którym planujemy coś zmienić, należy podejść do wszelkich przeróbek z ogromną precyzją. Nieumiejętne likwidowanie cekinów czy guzików może bowiem doprowadzić do poprucia swetra. Z tego powodu najlepiej zlecać tego typu zadania doświadczonym krawcowym.
Ciepły sweter powinien być obecny w szafie przez cały rok. Podczas gdy zimą ogrzeją nas te grube, wełniane, w przypadku letnich wieczorów dobrze sprawdzą się te cienkie, zarzucane na plecy. Aby zachować ich wysoką jakość jak najdłużej, warto zagospodarować dla nich odpowiednie miejsce w szafie i poświęcić nieco uwagi podczas prania i suszenia.