Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

cardiac-217140_640W momencie, gdy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu rozrodczego, wkrótce po rozpoczęciu miesiączkowania lub gdy planujemy rozpoczęcie współżycia, powinnyśmy udać się na pierwszą wizytę do lekarza specjalisty, jakim jest ginekolog w Częstochowie.

Pierwsza wizyta u ginekologa często jest powodem do wielkiego stresu. Na pewno niejedna z nas nasłuchała się opowieści o tym, jak nieprzyjemne potrafi być badanie ginekologiczne lub też czytała w internecie o niestosownych zachowaniach niektórych lekarzy tej specjalizacji. Jednak w obecnych czasach powodem do dumy nie może być fakt, że dziewczyna, która skończyła 20 lat jeszcze ani razu nie była u ginekologa, tym bardziej jeśli inicjację seksualną ma już za sobą.

Najlepszym momentem na wybranie się do gabinetu ginekologicznego jest moment, gdy rozpoczniemy miesiączkowanie, a najpóźniej, gdy planujemy rozpocząć współżycie. Wizyta ta powinna wypaść w okresie między miesiączką a połową cyklu, co pozwoli lekarzowi na dokładne zbadanie szyjki macicy oraz na pobranie materiału potrzebnego do wykonania cytologii.

Niestety w praktyce często bywa tak, że pierwsza wizyta u ginekologa w Częstochowie ma miejsce dopiero wtedy, gdy wystąpią jakieś nieprzyjemne dolegliwości, np. upławy, świąd, pieczenie. Na pewno konieczna będzie wizyta u specjalisty, gdy: odczujemy bóle podbrzusza, powiększy się nam nagle obwód brzucha, przez długi czas miesiączki nie będą regularne lub gdy będą przypominały krwotok. Oczywiście niepokojących objawów jest znacznie więcej, ale niezależnie od ich rodzaju powinnyśmy jak najszybciej poddać się specjalistycznemu badaniu.

Na początku badania lekarz zapyta nas o podstawowe dane, takie jak: data pierwszej i ostatniej miesiączki, długość i regularność cyklu, czy krwawienia są bardzo obfite i czy po zakończeniu cyklu wystąpiły plamienia. Może również paść pytanie o ewentualne dolegliwości okolic intymnych i utrzymywanie kontaktów seksualnych.
Badanie ginekologiczne różni się w zależności od tego czy pacjentka jest dziewicą, czy też ma za sobą już kontakty seksualne. Jednak w każdym przypadku lekarz powinien podchodzić do każdej pacjentki indywidualnie, z właściwym wyczuciem i subtelnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.