Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

boy-447704_640Prędzej czy później w życiu naszego dziecka nadchodzi moment, kiedy musi udać się na wizytę do dentysty, np. z poradni DenTeam w Częstochowie. Takie spotkanie dla większości dzieci jest bardzo stresujące. Przed rodzicami stoi zatem zadanie odpowiedniego przygotowania swojej pociechy do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

W pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać z dzieckiem. Musimy mu uświadomić, że dbanie o zęby jest bardzo ważne, a dentysta nam w tym pomaga. W sposób dostosowany do wieku dziecka wyjaśnijmy jak będzie przebiegać wizyta i jakie czynności mogą być w jej trakcie wykonywane. Warto również zainwestować w różnego rodzaju zabawki edukacyjne i książeczki. Pomogą one oswoić się dziecku z zabiegami stomatologicznymi. Pokażą także jak wygląda gabinet dentystyczny. Dzięki temu wizyta u dentysty będzie się kojarzyła dziecku z zabawą.

Dobrym pomysłem jest zabranie dziecka na wizytę adaptacyjną. Wiele przychodni oferuje takie spotkania, które stanowią połączenie zabawy z poznawaniem gabinetu. Na taką wizytę powinniśmy zabrać dziecko najpóźniej w wieku 3-4 lat. W jej trakcie dziecko zobaczy gabinet, pozna przyrządy stomatologiczne oraz weźmie udział w zabawach edukacyjnych. Maluch będzie mógł usiąść w fotelu dla pacjentów, dzięki czemu oswoi się z nim. Jedno z rodziców także może usiąść na fotelu i pozwolić dentyście na przebadanie swoich zębów. Dzięki temu nasze dziecko zobaczy, że nie należy bać się stomatologów. Możemy również spróbować namówić dziecko, aby pokazało lekarzowi swoje ząbki. Jeśli nie chce, to trudno. Pamiętajmy żeby go do niczego nie zmuszać. Niech się oswaja w swoim tempie.

Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniej przychodni. Powinien w niej przyjmować dentysta dziecięcy, a nie jedynie stomatolog, który potrafi leczyć wszystkich. Wybrany przez nas gabinet powinien być przyjazny dla dzieci. Wnętrze powinno być kolorowe i wesołe. Dobrze jeśli posiada poczekalnię dostosowaną do potrzeb dzieci. Powinna być odizolowana od gabinetów zabiegowych. Znajdujący się w niej kącik zabaw sprawi, że nasza pociecha wejdzie do gabinetu rozluźniona i rozbawiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.