Nowotwór a bezpłodność
Naturalnie w przypadku zdiagnozowania nowotworu zarówno dla chorego jak i jego bliskich najważniejszą kwestię stanowi wyjście z choroby. Mało kto myśli o przyszłości w kontekście np. pozostania rodzicami. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że po przebytym raku zarówno kobieta jak i mężczyzna może starać się o potomstwo.
Radioterapia i chemioterapia mogą w dużym stopniu wpłynąć na płodność, a w wielu przypadkach nawet całkowicie ją odebrać. I chociaż w starciu z rakiem to kwestia, która często schodzi na drugi plan, po wyleczeniu choroby onkologicznej dla wielu osób staje się prawdziwym dramatem. – U kobiet może dojść do zaprzestania wytwarzania przez jajniki komórek jajowych,problemów z donoszeniem ciąży lub przedwczesnej menopauzy. Warto przy tym pamiętać, że stopień tych zmian jest zależny od wieku i stanu płodności chorej przed postawieniem diagnozy. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie niektórych narządów układu rozrodczego lub ich części. To naturalnie również może się stać przyczyną bezpłodności. U mężczyzn leczenie onkologiczne może odpowiadać za zahamowanie produkcji plemników, problemów z erekcją lub wytwarzania niepoprawnie działających gamet. – tłumaczy specjalista z częstochowskiej przychodni Denteam.
Skutecznym rozwiązaniem problemów z bezpłodnością w przyszłości może być np. zdeponowanie w jednej ze specjalistycznych klinik materiału rozrodczego. Do innych metod należy mrożenie zarodków przed wdrożeniem terapii onkologicznej. Istotna w tej kwestii jest rola onkologa – dobrzy specjaliści sami uświadamiają chorym i ich bliskim wszystkie zagrożenia płynące z choroby, tłumaczą negatywne skutki wszystkich konkretnych elementów terapii. Bardzo często sami proponują odpowiednie rozwiązania i metody pozwalające na późniejsze myśli o własnym potomstwie.
Dzisiaj medycyna dysponuje technologią i metodami, które pozwalają na posiadanie dzieci w przyszłości, po przejściu całego procesu leczenia onkologicznego. Istotną w tej kwestii pozostają odpowiednio wcześnie wdrożone działania, jeszcze przed rozpoczęciem terapii.