Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na rekruterze podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest bardzo ważne. Niestety naturą człowieka, od której trudno jest się uwolnić, jest ocenianie ludzi po wyglądzie oraz ubiorze. Dlatego te pierwsze sekundy, kiedy to my albo nasz rozmówca wchodzi do pomieszczenia, są tak naprawdę kluczowe. Oczywiście liczy się dobrze przygotowane CV czy list motywacyjny i nasze portfolio, jednak pierwszego wrażenia, jeśli będzie złe czy niekorzystne, nie zmienimy.
Ubiór dobrany do…
…stanowiska, o które się ubiegamy. Bardzo ważne jest to, aby dobrać strój do pozycji, na której chciałybyśmy pracować. Oczywiście wiadomo, że kiedy ubiegamy się o pracę chociażby jako przedszkolanka, musimy wyglądać profesjonalnie, ale nie tak, jak w momencie, kiedy idziemy na rozmowę do korporacji, w której chcemy pracować jako marketingowiec. W pierwszym przypadku wystarczy elegancka bluzka damska do pracy, czyli coś typowego, ale jednak mimo wszystko nie do końca oficjalnego. W drugiej sytuacji trzeba postawić na szyk i elegancję – najlepiej sprawdzi się jedna z wizytowych bluzek damskich. Należy pamiętać, że jeśli ubierzemy się zbyt casualowo, nasz rozmówca może pomyśleć, że nie zależy nam na pracy. Kiedy jednak za bardzo się „wystroimy” i nasz wizerunek nie będzie pokrywał się z oferowaną posadą, rekruter może pomyśleć, że nie do końca pasujemy do tego miejsca.
…firmy, w której ma miejsce rozmowa kwalifikacyjna. Ten punkt bezpośrednio nawiązuje do tego, o czym zostało powiedziane we wcześniejszym akapicie. Oczywiście nieważne, czy idziemy na rozmowę jako kelnerka, barmanka czy specjalista do działu handlowego, nasze ubranie musi być przede wszystkim schludne i w żadnym wypadku nie zrażać do siebie naszego rozmówcy.
…pogody. Nawet jeśli rozmowa odbywa się w gorące letnie popołudnie, zadbajmy o to, by nie pokazywać ramion, zbyt dużego dekoltu i aby wystrzegać się zbyt krótkich spódniczek. Z kolei kiedy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną w zimę i duży mróz, ale chcemy jak najlepiej pokazać się rekruterowi, więc zakładamy spódnicę i półbuty na obcasie, to niestety… zamiast do pracy w następnym tygodniu istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy musiały udać się do lekarza.
Ubiór w pracy jest naprawdę ważny. Czasem może się zdarzyć, że przy zaproszeniu nas na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną osoba, która się z nami skontaktuje, nie powie nam, jaki jest dress code. W takiej sytuacji należy ubrać się bezpiecznie – dobrym wyjściem może być garsonka, skromna sukienka czy po prostu proste spodnie, biała bluzka koszulowa i narzucony na nią sweter.