Karnisz czy szyna sufitowa – co wybrać?

Artykuł sponsorowany 

Zasłony i firany to bardzo często spotykana dekoracja okienna. Są nie tylko ozdobą wnętrza, ale też zapewniają prywatność i ochronę przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi. Aby możliwe było ich zawieszenie, nad oknem musi zostać zamocowana szyna lub karnisz na sufit. Rozwiązania te różnią się wyglądem oraz mają określone cechy, decydujące o ich przydatności. Dobrze dobrane do dekoracji okiennych i warunków konstrukcyjnych nowoczesne karnisze oraz szyny będą funkcjonalnym i ozdobnym elementem wnętrza. Jakie korzyści płyną z tych rozwiązań?

Tradycyjny karnisz sufitowy

W każdym domu, w którym mają zostać zawieszone tkaniny w oknach, konieczna jest szyna, karnisz do ściany lub karnisz do sufitu. Firanki i zasłony na karniszu prezentują się szczególnie estetycznie w wyższych wnętrzach, gdyż podkreślają elegancki wygląd dekoracji okiennej. Planując estetykę i funkcjonalność całej aranżacji, warto pamiętać, że aby w trwały i estetyczny sposób zamocować karnisz sufitowy, niezbędna jest odpowiednia przestrzeń pomiędzy sufitem i oknem. Karnisz metalowy lub karnisz drewniany z ciekawym, dekoracyjnym zakończeniem podkreśli atrakcyjny wygląd całej kompozycji, stając się przyciągającym wzrok akcentem. Na takim karniszu najlepiej zaprezentują się nowoczesne firany oraz nietuzinkowe zasłony.

Modne karnisze sufitowe

Drewniany lub metalowy karnisz na okno to niezwykle popularna dekoracja domowych wnętrz. Wśród najważniejszych zalet odpowiednio dobranych karniszy można wymienić ich estetykę, która podkreśla urodę firan i zasłon. Poza tym karnisz przysufitowy i karnisz ścienny są bardzo wytrzymałe – cechują się dużą odpornością na obciążenia. Starannie przymocowane do ściany będą w stanie utrzymać nawet ciężkie kotary. Są to również produkty uniwersalne i ponadczasowe, ponieważ na rurze karnisza można zawiesić niemal każdy typ dekoracji okiennych – tkaniny zarówno na żabki i agrafki, jak i z wszytymi przelotkami, troczkami czy specjalnym tunelem. Minusem karniszy są nieco ograniczone możliwości montażowe, ponieważ przykręcenie karnisza może okazać się utrudnione lub niemożliwe w pomieszczeniach o niskim suficie lub krzywych ścianach. Należy też pamiętać, by do dekoracji narożnych przeszkleń wybrać karnisze na skosy.

Karnisze szynowe sufitowe

Karnisze szynowe sufitowe sprawdzą się w sytuacji, gdy okno i sufit znajdują się w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie. Wówczas można zamontować karnisz na stropie i zawiesić firany z zasłonami za pomocą klamerek, żabek lub agrafek. Szyny nie zajmują wiele miejsca oraz wychodzą na pierwszy plan całej aranżacji, świetnie wpisując się w estetykę niewysokich pomieszczeń.

Karnisz szyna sufitowa najlepiej komponuje się z minimalistycznymi firanami oraz prostymi zasłonami. Cechuje się dyskretnym wyglądem, umożliwiając subtelne zawieszenie dekoracji okiennych. Karnisz szynowy nie przytłacza swoim designem i jest wprost stworzony do problematycznych narożnych przeszkleń, przy których montaż tradycyjnego karnisza może być utrudniony lub niemożliwy. Zaokrąglona prowadnica umożliwia bezproblemowe przesuwanie tkaniny z jednego końca szyny na drugi, pozwalając na udekorowanie nawet bardziej nietypowych okien.

Karnisze aluminiowe sufitowe – zalety

Rozważając, czy zamontować karnisz sufitowy aluminiowy, warto poznać jego mocne strony. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy łatwość użytkowania – przesuwanie firan czy zasłon nie stanowi żadnego problemu, ani nie wymaga wysiłku. Poza tym karnisz szynowy aluminiowy jest wizualnie neutralny – prowadnicę można ukryć pod maskownicą lub dekoracyjną listwą, dzięki czemu będzie on dyskretnym i integralnym elementem wystroju pomieszczenia. Co więcej, karnisz szynowy nadaje się do wszechstronnego zastosowania, ponieważ szyny można łączyć w proste lub załamane ciągi o różnej długości. Dzięki temu karnisz szynowy umożliwia ozdobienie nawet nietypowych przeszkleń. Należy jednak pamiętać, by nie zawieszać na prowadnicach zbyt ciężkich firan lub zasłon. Ponadto niemożliwe będzie powieszenie tkanin na przelotkach lub zaczepach niedostosowanych do budowy prowadnicy.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.