Roślinny terapeuta
Głównym walorem hodowania przez nas roślin jest oczywiście efekt wizualny. Rośliny potrafią rozjaśnić każde wnętrze, dodać mu charakteru i uroku. Czy zastanawiałaś się jednak nad innymi pozytywami jakie przynoszą rośliny w naszych domach? Niewiele osób wie, że nasze doniczkowe ozdoby potrafią również wpływać na samopoczucie.
Przede wszystkim, rośliny są najlepszymi producentami tlenu. W wyniku fotosyntezy pochłaniają szkodliwy dla człowieka dwutlenek węgla oraz wodór, jednocześnie wydzielając tlen. Ponadto są naszym najlepszym sprzymierzeńcem do walki z pleśnią, odpowiadają także za nawilżenie i oczyszczenie powietrza. Nie każdy jednak jest świadom tego, że rośliny, które hoduje w domu opiekują się również naszym zdrowiem psychicznym.
Jak rośliny wpływają na samopoczucie?
Najprostszym przykładem tego będzie sytuacja w której ktoś wręcza Ci kwiaty, jak się wtedy czujesz? Z pewnością taki gest przynosi Ci wiele radości, oczywiście uczucie to jest jeszcze bardziej spotęgowane kiedy obdarowuje Cię nimi bliska osoba.
Innym przykładem dobrodziejstwa roślin jest kreatywność, która wraz z przebywaniem w miejscu gdzie znajduję się zieleń niesamowicie wzrasta. Dowody na to znajdziemy już w wielu książkach psychologicznych, spisanych na podstawie badań, które udowodniły tą tezę.
Opierając się zaś na innych badaniach, można również stwierdzić, że dzięki przebywaniu wśród roślin, w naturalnym środowisku, stajemy się bardziej cierpliwi, mniej sfrustrowani, wolniej się męczymy.
Wszystkie fakty o korzyściach jakie przynoszą rośliny
- Wywołują uczucie entuzjazmu
- Zmniejszają uczucie lęku oraz napięcia
- Poprawiają pamięć
- Zwiększają kreatywność
- Zmniejszają stres
Jakie kwiaty wybrać do swojego wnętrza?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że oprócz produkcji tlenu w dzień, rośliny pobierają go od nas z powrotem w nocy. Oznacza to, że w miejscu w którym śpimy nie powinny znajdować się inne rośliny, niż te, które w nocy zdolne są również do redukcji CO2.
Sypialnia
Kwiaty zdolne do produkcji tlenu w dzień i redukcji CO2 w nocy to aloes drzewiasty, storczyk, czy sansewieria gwinejska.
Do pozostałych pomieszczeniach domu, możemy sobie pozwolić na wybór kwiatów, których “terapia” najbardziej nas interesuje.
- Lawenda – roślina działa tonizująco na układ nerwowy. Jej intensywny zapach pomoże nam się zrelaksować, uspokoi a także ułatwi zasypianie.
- Lilia – domowa lilia jest idealnym oczyszczaczem powietrze, dzięki neutralizowaniu szkodliwych chemikaliów.
- Eukaliptus – stosowany najczęściej przy przeziębieniu, astmie czy zatorach. Jego uzdrawiający zapach relaksuję i pomaga w przypadku powyższych schorzeń.
Pomoc fachowców
Jeśli chcesz aby Twoje wnętrze było modnie zaaranżowane, sięgnij po pomoc specjalistów. Plants for humans to strona, przez którą nie tylko zamówisz rośliny, ale dowiesz się, które z nich będą pasować odpowiednio do Twojego światła, stylu życia, wybranego pomieszczenia, oraz ile uwagi trzeba będzie im poświęcić. Jak mówi sama założycielka Plants for humans “Plants For Humans zostało zbudowane właśnie na tym założeniu – wierzymy, że rośliny sprawiają, że ludziom jest w życiu lepiej i staramy się Ci pomóc znaleźć roślinę, z którą będziesz żyć długo i szczęśliwie.”
Więcej doniczkowych terapeutów możecie również znaleźć w książce „500 roślin doniczkowych” autorstwa Miriam Borovich, która prezentuje najpiękniejsze i najbardziej popularne rośliny ozdobne do uprawy w domu. Szczegółowe porady i kolorowe zdjęcia pomogą nam wybrać odpowiedni dla siebie gatunek.