Stres w życiu kobiety
KOBIETY I STRES
Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Jego źródłem bywają ważne wydarzenia życiowe takie jak ślub, rozwód, narodziny dziecka, śmierć lub choroba, zmiany w życiu zawodowym. Stresogenne są także drobne, powtarzające się kłopoty, związane np. z koniecznością robienia wielu rzeczy jednocześnie, nawarstwianiem się obowiązków i brakiem czasu na odpoczynek. Współczesne kobiety są coraz bardziej narażone na stres, często chroniczny. Z jednej strony powoduje go konieczność godzenia ze sobą różnych ról społecznych i zawodowych i związany z tym nadmiar obowiązków. Wśród innych źródeł stresu w życiu kobiety wymienić można perfekcjonizm, potrzebę osiągnięć połączoną z lękiem przed porażką, presję aby być atrakcyjną, zadbaną. Wiele kobiet chce dotrzymać kroku mężczyznom w świecie zawodowym, a jednocześnie zachować wysokie standardy opieki nad domem czy dziećmi. Kobiety częściej niż mężczyźni rezygnują z zadbania o siebie na poziomie psychicznym, emocjonalnym, pozostawiają swoje osobiste potrzeby do zrealizowania w ostatniej kolejności bo nie chcą być postrzegane jako egoistki. Czasem stres jest powiązany z brakiem umiejętności odmawiania.
RADZENIE SOBIE ZE STRESEM – POCZUCIE KONTROLI I ODPOWIEDZIALNOŚCI
Jednym z działań, które możemy podjąć, aby zmniejszyć odczuwanie stresu i jego skutków, jest zwiększanie kontroli nad własnym życiem. Zwiększanie poczucia kontroli może polegać na nauce wsłuchiwania się w swoje potrzeby, polegania na własnych sądach i ocenie sytuacji, częstszym wyrażaniu opinii, stawianiu sobie realistycznych celów. Warto jednocześnie rezygnować z konieczności kontrolowania otoczenia oraz brania zbyt dużej odpowiedzialności za innych Ważne jest uświadomienie sobie, że próby nadmiernego kontrolowania innych prawdopodobnie skończą się frustracją i zwiększonym stresem. Dzieci dorastają, stają się samodzielne, wyprowadzają się z domu. Partnerzy zmieniają pracę, zmieniają się fizycznie, czasem odchodzą. Rodzice przeżywają trudności związane z zakończeniem aktywności zawodowej, starzeniem się, chorobami. Możemy, i często chcemy, służyć im wsparciem i pomocą, nie należy jednak przejmować odpowiedzialności za to, co dzieje się w ich życiu. Lepiej przysłużymy się sobie i naszym bliskim jeśli będziemy potrafić zadbać o siebie, swoje dobre samopoczucie i poczucie zadowolenia z tego co robimy, jak żyjemy.
RADZENIE SOBIE ZE STRESEM – DBANIE O SIEBIE
Radzeniu sobie ze stresem sprzyja również adekwatne ocenianie stresujących sytuacji powiązane z decyzją o ich akceptacji, jeśli ich zmiana nie jest możliwa, lub podjęciu działania w celu redukcji stresu. Warto też dawać sobie przyzwolenie na sięganie po pomoc ze strony innych i otoczenie siebie samej troską, jaką okazujemy innym. Nie warto czekać, aż inni dadzą przyzwolenie na relaks i odpoczynek czy realizację swoich marzeń. Ważne jest, aby samej sobie na to pozwolić, by być w centrum swojego życia, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, by żyć „tu i teraz”, bez zamartwiania się przeszłością (bo nie możemy jej zmienić), ani przyszłością (bo mamy na nią ograniczony wpływ).
SIĘGANIE PO POMOC – PSYCHOTERAPIA
Czasem, kiedy własne próby zawodzą, warto sięgnąć po pomoc drugiej osoby – przyjaciela, krewnego, coacha czy psychoterapeuty. Kogoś kto wysłucha, zaakceptuje, pomoże przyjrzeć się sobie i znaleźć odpowiednie sposoby na czerpanie większej satysfakcji z życia. Pomoc psychologiczną można uzyskać np. w warszawskim Ośrodku Psychoterapii W Relacji. Może to być pomoc w formie pojedynczych konsultacji, coachingu czy psychoterapii, zarówno krótko- jak i długoterminowej. Stres pociąga za sobą wiele konsekwencji somatycznych, emocjonalnych i poznawczych dlatego nie można go bagatelizować, należy szukać najlepszych dla siebie sposobów na spokojniejsze, bardziej zrównoważone życie.