Bolesne miesiączki. Jak sobie z nimi radzić?

guess-attic-837156_640Ból pojawiający się w czasie miesiączkowania towarzyszy wielu kobietom. Najczęściej nie trwa dłużej niż 1-2 dni, ale bywa bardzo dokuczliwy. Czasami dolegliwości są tak ciężkie, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i podjęcie codziennych obowiązków.

Przyczyny i objawy

Bóle najczęściej zaczynają się na dzień przed miesiączką, przybierają na sile pierwszego dnia cyklu. Występują w skutek skurczów mięśni macicy, która próbuje pozbyć się niepotrzebnej błony śluzowej. Często wtóruje im także ból głowy i kręgosłupa. Czasami mogą pojawić się także problemy z układem pokarmowym – mdłości, wymioty, biegunka lub zaparcia. Miesiączce może również towarzyszyć brak apetytu i znaczne obniżenie nastroju.

Za skurcze macicy odpowiadają przede wszystkim hormony. Natężenie bólu zwiększa się także poprzez stres. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból podczas miesiączkowania z powodu wad wrodzonych np. tyłozgięcia lub niedorozwoju macicy. Do przyczyn nabytych włącza się rozmaite choroby, w tym np. endometriozę, ostre stany zapalne, zespół policystycznych jajników, polipy błony śluzowej lub mięśniaki macicy. Jeżeli bóle pojawiają się chronicznie lub z miesiąca na miesiąc są coraz ostrzejsze, trzeba koniecznie odwiedzić ginekologa.

Sposoby na ostry ból

Istnieje szereg domowych sposobów na bolesne miesiączki. Należą do nich m.in. picie naparów z rumianku lub mięty, masowanie podbrzusza lub stosowanie ciepłych okładów na bolące miejsca. Trzeba pamiętać, by z diety wykluczyć duże ilości ciężkostrawnych i wzdymających potraw oraz ograniczyć alkohol, kawę i herbatę. Na prawidłowe funkcjonowanie hormonów regulujących cykl miesiączkowy ma wpływ magnez, wapń i witamina B6. Mikroelementy te należy suplementować, jeśli w organizmie ich brakuje.

Leczenie farmakologiczne warto skonsultować z lekarzem. Specjaliści z gabinetu denteam.pl dobierają leki odpowiednio do rodzaju i natężenia bólu. Należy pamiętać, że zwykłe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty uzależniają i źle działają na wątrobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.