Co zrobić, gdy ukruszy nam się ząb?
Zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych drobne pęknięcia lub ukruszenia zębów nie powinny być lekceważone. Tym bardziej, że w przypadku niewielkiego uszkodzenia, rekonstrukcja zęba nie stanowi dużego wydatku. Natomiast jeśli zaniedbamy nawet najmniejsze uszkodzenie, koszty leczenia mogą wzrosnąć kilkakrotnie.
Podobnie jak w przypadku innych urazów w obrębie jamy ustnej, należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem, aby mógł on ocenić, czy konieczne jest leczenie. Dentysta bada uszkodzony ząb, po czym może wydać zalecenie wykonania badania rentgenowskiego.
Najczęściej ukruszenie zęba jest następstwem rozległego ubytku próchnicowego. Jest on odpowiedzialny za ogromną dewastację tkanek twardych zęba, która skutkuje odłamaniem jego fragmentu.
Zęby mogą ulec ukruszeniu także w wyniku urazu. Najbardziej narażone w tym przypadku są zęby przednie. Pozostałe przyczyny to: martwica zęba, niedobór wapnia lub nieprawidłowo przeprowadzony zabieg wybielania martwego zęba.
W przypadku małego uszczerbku, wizyta u dentysty będzie miała dość łatwy przebieg. Lekarz wykona drobną korektę kształtu zęba oraz zabezpieczy go przed próchnicą. Uszkodzony ząb zostanie lekko wygładzony lub podpiłowany, a następnie dentysta przeprowadzi fluorowanie kontaktowe, które zwiększy odporność szkliwa na działanie bakterii.
Do większych i trochę bardziej widocznych uszkodzeń stosuje się światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe. Cechuje się ono dobrą trwałością, a dopasowuje się je kolorem do pozostałych zębów.
Jeśli ukruszenie jest naprawdę bardzo duże, często konieczne jest wstawienie licówki lub porcelanowej korony.
Niezależnie więc od przyczyny ukruszenia, rozległości uszkodzeń i stanu zęba, jest wiele możliwości naprawy uszkodzeń.
Nie należy ignorować uszkodzeń, ponieważ jeśli ząb jest żywy, to jego ukruszenie może narazić miazgę na szkodliwe czynniki środowiska zewnętrznego (bakterie lub urazy termiczne). Kruszące się zęby mogą czasem być objawem innej choroby, dlatego im szybciej ją zdiagnozujemy, tym lepiej. Ukruszony ząb może także podrażniać język i policzki swoimi ostrymi krawędziami, co może powodować ból, pieczenie lub uszkodzenie śluzówki. Taki ząb staje się słabszy i np. w trakcie jedzenia twardych pokarmów może kruszyć się dalej.