Problemy z erekcją
Impotencja, czyli zaburzenia erekcji, stereotypowo kojarzy się jako przypadłość starszych mężczyzn. Rzeczywiście, im bardziej zaawansowany wiek, tym większe prawdopodobieństwo zaburzeń, ale tak naprawdę tego typu problem może wystąpić w każdym wieku. Mało tego, różnego rodzaju schorzenia, m.in. choroby naczyń, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu czy intensywny, stresujący tryb życia, negatywnie odbijają się na życiu seksualnym coraz większej grupy coraz młodszych mężczyzn. Jakie są najpopularniejsze przyczyny zaburzeń i jak radzić sobie z impotencją?
Jakie są przyczyny zaburzeń?
Brak zdolności do osiągnięcia erekcji, czyli utrzymania członka w stanie pozwalającym do odbycia aktu płciowego to najczęściej przewlekły problem, mający tendencję do nasilania się razem z wiekiem. Czynniki odpowiadające za występowanie impotencji mogą wynikać zarówno z uwarunkowań psychicznych jak i fizycznych. U starszych panów jest to najczęściej andropauza, w wyniku której zmniejsza się ilość wytwarzanego w organizmie testosteronu czy postępująca miażdżyca.
Coraz częściej, u coraz młodszych mężczyzn przyczyną impotencji stają się nerwice seksualne, psychiczne zahamowania oraz stres. Te czynniki bardzo często występują łącznie – choroba somatyczna szkodzi mechanizmom fizjologicznego wzwodu, wywołując tym samym zahamowania i lęk, a te z kolei dodatkowo nasilają zaburzenia fizyczne.
Czynniki fizyczne, które mogą być odpowiedzialne za kłopoty z erekcją to:
- zażywane leki przeciwpadaczkowe, przeciwdpresyjne, stosowane w przypadku nietrzymania moczu;
- choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek, stwardnienie rozsiane;
- używki: alkohol, narkotyki, papierosy;
- uszkodzenia naczyń krwionośnych prąca;
- obniżenie poziomu testosteronu wynikające ze starzenia się organizmu.
Czynniki psychogenne:
- lęk przed odbyciem stosunku;
- problemy w relacjach z partnerem;
- niska samoocena;
- przewlekły stres lub depresja;
- złe doświadczenia seksualne z przeszłości.
Jak walczyć z problemem?
Najpierw warto sobie uświadomić, że im starszy mężczyzna, tym dłuższy okres potrzebny do uzyskanie erekcji uchodzi za naturalny. I tak, w wieku 18-20 lat erekcja może nastąpić w ciągu kilku sekund, ale już np. w wieku 30-40 lat potrzeba na to od 1 do 2 minut i wcale nie świadczy to o impotencji. Cały proces wzwodu wydłuża się proporcjonalnie do wieku – razem z wiekiem rośnie też czas pomiędzy wytryskiem, a następną erekcją. Po 60-tce czas do następnego wzwodu może trwać nawet tydzień i jest to normalne następstwo procesu starzenia się organizmu.
Aby walczyć z problemem, należy przede wszystkim zadbać o zdrowy tryb życia, wolny od nałogów i długich sytuacji stresowych. Wskazane jest prawidłowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna oraz kontrola masy ciała. To zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób, jak cukrzyca czy miażdżyca. Naturalnie wskazana jest poprawa relacji z partnerem, która wpływa na komfort psychiczny i stanowi bazę również dla dobrych relacji seksualnych.
Leczenie farmakologiczne to najpopularniejsza terapia zaburzeń erekcji, zapewniająca leczenie niemal w 90% przypadków. Preparaty wydawane na receptę to grupa leków, która otrzymała nazwę inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (ponieważ hamują właśnie ten enzym). Ich skuteczność jest bardzo wysoka, z drugiej strony warto pamiętać o działaniach niepożądanych, takich jak bóle głowy, katar czy niestrawność.
Na rynku znajduje się też wiele preparatów wydawanych bez recepty. Dla przykładu oryginalny Cialis to grupa leków zawierająca substancje stosowane w leczeniu typowych problemów związanych z zaburzeniami erekcji. Niektóre produkty określa się nazwą „tabletki na weekend”, ponieważ czas ich działania wynosi nawet do 36 godzin! Tabletki działają już po 30 minutach od zastosowania.