Jak stomatolog może ocalić zepsutego zęba
Idąc wreszcie na umówioną wizytę do gabinetu dentystycznego, kiedy ból już uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, zadajemy sobie pytanie co nas czeka. Ekstrakcja, czy może „zatrucie zęba” lub leczenie kanałowe. Aby uratować chorego zęba specjaliści stosują rozmaite środki, warto jednak wiedzieć z czym one się wiążą.
Najbardziej kontrowersyjną, ale wciąż stosowanym zabiegiem jest dewitalizacja nazywana potocznie zatruciem zęba. Kiedyś towarzyszyła niemalże każdemu leczeniu kanałowemu. Jej celem jest uśmiercenie nerwu biegnącego we wnętrzu zęba. Ząb zostaje otwarty, a do środka wprowadza się wkładkę zawierającą truciznę, co powoduje obumarcie zakażonego włókna nerwowego znajdującego się w zębie, które wywoływało silny ból. Jako trutki używa paraformalhedydu, który jest niestety substancją działającą nie tylko punktowo, ale mogącą odłożyć się w organizmie i zaszkodzić zdrowiu okolicznych tkanek i innych narządów. Ponadto odkryto jego działanie rakotwórcze, dlatego dewitalizację stosuje się jedynie w rzadkich wypadkach, gdy jest absolutnie niezbędna podczas zabiegu endodoncji (leczenia kanałowego). Obecnie są znacznie doskonalsze środki znieczulania dlatego stomatolodzy odchodzą od tej techniki.
Popularnym zabiegiem w przypadku mocno zepsutego zęba jest leczenie kanałowe, profesjonalnie nazywane endodoncją. Polega ono na usunięciu zakażonej i objętej stanem zapalnym miazgi z komory oraz kanałów zęba, zdezynfekowaniu tychże przestrzeni i zastąpieniu miazgi odpowiednim do tego celu materiałem. Niestety także występuje ryzyko powikłań, jednakże profesjonalnie przeprowadzony zabieg przez stomatologa nie powinien dawać żadnych powikłań, zaś wyleczony ząb będzie spełniał swoją funkcję długie lata.
Czasami kiedy ząb jest już bardzo zniszczony pozostaje jego ekstrakcja czyli po prostu wyrwanie, ale dentysta może znaleźć jakiś sposób na uratowanie naszego zęba jak na przykład założenie korony, co wiąże się jednak z dużymi kosztami. Zwykle jednak stomatolog przedstawia kilka alternatyw w zakresie leczenia i konsultuje je z pacjentem.