Jakie są faktyczne różnice pomiędzy rowerem męskim i damskim?
Pomimo wszechobecnej mody na wzmożoną aktywność fizyczną, niewiele osób zdaje sobie sprawę z istotnych kwestii, które w znacznym stopniu przyczyniają się do podniesienia komfortu treningów. Dzisiaj niemal każdy sklep odzieżowy oferuje klientom stroje sportowe, jednak ich jakość zazwyczaj nie spełnia istotnych parametrów. W zależności od uprawianego sportu, powinniśmy zważać na poszczególne kwestie. W przypadku kolarstwa, istotnym aspektem będzie rodzaj używanego obuwia. Choć to oczywiste, ważny jest również rodzaj zakupionego roweru. Okazuje się bowiem, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z czynników, które odróżniają od siebie rowery męskie i damskie.
Damskie rowery miejskie
Myśląc o rowerze damskim, od razu mamy przed oczami kolorowy jednoślad z finezyjnie wygiętą ramą i wiklinowym koszem przyczepionym do kierownicy. Te modne od kilku lat modele są często spotykane na miejskich ulicach i są doskonalą alternatywą dla młodych dziewcząt, które nie przepadają za podróżą komunikacją miejską czy samochodem. Okazuje się jednak, że nawet w przypadku rowerów sportowych, różnica między pojazdem męskich i damskim jest znacząca. Konstrukcja typowego roweru męskiego umożliwia dynamiczną jazdę. Wiadomo bowiem, że mężczyźni korzystają z roweru głównie w celach sportowych, podczas gdy znaczna większość pań, korzysta z jednośladów w celu rekreacyjnym lub przez potrzebę pokonywania niewielkich odległości.
Parametry ramy
Istotnym elementem, który odróżnia od siebie rower męski i damski jest rama. Kąt jej ułożenia w rowerze damskim sprawia, że kobiety mogą siedzieć na siodełku w pozycji wyprostowanej. Umożliwia to pokonywanie długich dystansów bez bólu pleców. Rama w rowerze męskim przypomina z kolei metalowa poprzeczkę, nad którą panowie muszą się nieustannie pochylać aby sięgnąć kierownicy. Takie różnice wynikają z odbiegających od siebie parametrów budowy ciała mężczyzny i kobiety. Panie mają z reguły dłuższe nogi z zupełnie inną proporcją w stosunku do tułowia niż w przypadku mężczyzn. Pozycja, kąt położenie i wymiary ramy w rowerze męskim zapewniają bardziej dynamiczną jazdę. Ponieważ rama jest bardziej sztywna niż w damkach, występują tutaj o wiele mniejsze drgania. Wszystko to składa się na większy komfort jazdy. Rama w rowerach damskich umożliwia jednak o wiele wygodniejsze wsiadanie na rower. Różnica w konstrukcji rowerów damskich i męskich ma również przyczynę we wzroście przedstawicieli obu płci. Mimo, że zdarzają się wyjątki, wzrost kobiety wynosi z reguły od 150’ciu do 170’ciu cm. Panie mają więc trudność z usadowieniem się na rowerze męskim, gdzie rama umieszczona jest tuż pod siodełkiem. Obniżenie siodełka nie rozwiąże problemu, gdyż w przypadku dłuższych tras, kobiety odczuwałyby ból kolan.
Pozostałe różnice
Różnica budowy ciała wpływa również na kształt siodełka. Ze względu na szersza miednicę, „damki” są wyposażone w siodełka o szerszej tylnej części. Korzystanie z męskich rowerów przez kobiety wiąże się więc z dużym dyskomfortem. Ze względu na węższe barki kobiet, używana przez nie kierownica musi być mniejsza. Pozostałymi cechami odróżniającymi rowery damskie od męskich jest dłuższa rura podsiodłowa w damkach. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że kobiety mają z reguły dłuższe nogi niż panowie. Dodatkowo, amortyzator powinien mieć łagodniejszą charakterystykę, ze względu na niższą masę kobiet, choć amortyzatory powietrzne dobrze sprawują się w obu rodzajach rowerów.
Jeśli naszą pasją stało się kolarstwo, zdecydowanie powinniśmy zainwestować w profesjonalny sprzęt. W rekomendowanych sklepach rowerowych Author znajdziemy szeroki asortyment jednośladów, dzięki czemu w łatwy sposób dopasujemy produkt do naszych potrzeb. Warto podkreślić, że jeśli jesteśmy początkującymi kolarzami, warto wybierać szeroko polecane jednoślady jak np. rowery damskie Giant lub skonsultować wybór sprzętu z osobą kompetentną w tym zakresie.