Jak przestawić się na Zero Waste

jak przestawić się na Zero Waste

Zero Waste to nie tylko styl życia, ale z powodzeniem przyjmująca się najczęściej wśród  młodych ludzi, nowa, ekologiczna moda. Polega na nie zanieczyszczanie środowiska jak i generacji jak najmniejszej ilości odpadów. Taka moda powinna się nie tylko przyjąć, ale i zostać z nami na stałe!

Life in plastic, isn’t fantastic

5 złotych zasad życia w zgodzie z naturą

  • -odmawiaj
  • -ograniczaj
  • -wykorzystaj ponownie
  • -recyklinguj
  • -kompostuj

Małymi krokami człowiek się uczy

Jak wiadomo, od razu nie będziemy w stanie porzucić wszystkich, dotychczasowych przyzwyczajeń. Warto więc zacząć od najmniejszych, najprostszych dla nas rzeczy. Na początek najlepiej stworzyć swoją własną listę ekologicznych postanowień.

Pierwsze zmiany, pierwszy odznaczony haczyk na liście

Na zakupy warto zabierać ze sobą torby wielokrotnego użytku, które można łatwo nabyć w każdej sieciówce z ubraniami (np. H&M). Jeśli chcesz by Twoja torba wyglądała oryginalnie, fajnym pomysłem będzie wykonanie jej własnoręcznie w domu. Będą Ci do tego  potrzebne nożyczki, igła z nićmi, kawałek materiału ze starej odzieży, oraz marker, który pozwoli Ci na wykonanie unikalnych wzorów. W internecie znajdziesz dużo ciekawych pomysłów i porad na wykonanie takowej torebki.

Woreczki w które zazwyczaj wkładamy warzywa, owoce czy pieczywo, również da się z łatwością zastąpić. Wystarczy zrobić taką samą torbę w nieco mniejszym rozmiarze. W przypadku gdy nie czujesz się dobrze, wkładając niektórą żywność do torby, wystarczy ją zamienić na pudełko śniadaniowe. Każda z nas za pewne posiada takowe w domu. Pomimo materiału z którego jest wykonane, jego wielokrotność sprawia, że również będzie lepszym rozwiązaniem niż sklepowe, plastikowe torebeczki.

Second hand, czyli jak być eko oryginalnym

Zakupy nowej odzieży, w często drogich sklepach, markowych czy sieciowych, można zastąpić chodzeniem do sklepów typu second hand. Wiele ludzi decyduje się na takie rozwiązanie, zauważając plusy już po pierwszych zakupach. Jak się okazuje, większość z zasad życia zero waste, wiąże się z zaoszczędzonymi pieniędzmi. Sklepy z odzieżą używaną najczęściej oferują sprzedaż na wagę, co pozwala nam również na zakup większej ilości ciuchów niż w sieciówkach. Kolejnym, przeważającym argumentem jest oryginalność. Rzadko zdarzy Ci się wpadka typu kupno i ubiór takiej samej koszulki, co koleżanka z pracy.

Higiena a ochrona środowiska – zero waste

Nie trudno zauważyć, iż praktycznie każde z produktów do higieny, dezodorant czy mydło, umieszczone jest w plastikowym pojemniku czy butelce. Do wyboru mamy dwie opcje, zakup kosmetyków w ekologicznych opakowaniach, bądź jak w przypadku torebek, zrobienie ich własnoręcznie. Okazuję się, że druga z opcji, nie tylko pozwala nam na zaoszczędzenie pieniędzy, ale i jest dziecinnie prosta. Poradników jak zrobić swoje, domowe mydełko, maseczkę, peeling a nawet antyperspirant jest naprawdę ogrom. Możemy znaleźć pomysły na zapachowe produkty, jak i te naturalnie odżywiające. Z pewnością każda z nas, znajdzie najkorzystniejszą dla siebie propozycję.

Te „trudne dni” stają się coraz łatwiejsze

Mowa o kubeczkach menstruacyjnych. Tak, nie pomyliliśmy się, chodzi nam właśnie o te kubeczki. Okres dla wielu z nas jest okropny, paskudny i zły. Często nie pozwala nam na wykonywanie ulubionych ćwiczeń, odbiera komfort a zaraz za tym i humor. Co jednak gdy w grę wchodzi kubeczek menstruacyjny, służący do zbierania wydzielin menstruacyjnych i krwi? Jego hipoalergiczne oraz przede wszystkim solidne wykonanie sprawia, że czujemy się w te dni bezpiecznie, nawet do 12 godzin. Po każdym użyciu przepłukujemy go wodą, natomiast po zakończeniu menstruacji, gotujemy w gorącej wodzie, tak by pozbyć się niechcianych bakterii.

Kubeczek umożliwia zarówno wykonywanie ćwiczeń, przywraca komfort, więc i dobry humor. Dodatkowym plusem jest to, że również jest wielokrotnego użytku. W przeciwieństwie do swoich wymienników (podpasek, tamponów) jest przyjazny dla środowiska.

Zdrowa woda i plastikowe butelki

Pomyślałaś kiedyś, ile butelek wody dziennie wyrzucasz? Tak, trochę się tego znajdzie. Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody bezpośrednio z kranu, która wcześniej i tak jest filtrowana. W przypadku gdy jednak nie czujemy się do końca przekonani do kranowej wody, warto wtedy zastanowić się nad kupnem jednej, małej lub większej butelki z filtrem. Bardzo dobrze sprawdzi się wytrzymały produkt firmy Nalgene. Oczywiście możesz także zakupić specjalny dzbanek, który również umożliwi Ci filtrowanie wody. W przypadku wyjść na miasto, polecamy również zaopatrzenie się w kubek do kawy. Wiele kawiarni z przyjemnością zapełni go ulubionym napojem, dodatkowo pamiętaj o nieużywaniu plastikowych słomek. Jak podaje organizacja, Plastic Pollution Coalition w samych tylko Stanach Zjednoczonych zużywa się dziennie 500 milionów słomek. W wielu knajpach w Polsce, na szczęście odchodzi się od wydawania rurek bądź zastępuje je metalowymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.