Jak zrobić perfekcyjny manicure

nails-865121_640Przytyłaś? W pracy znowu coś nie poszło? Kłótnia z facetem? Popraw sobie humor, robiąc manicure. Piękne paznokcie to już połowa drogi do lepszego samopoczucia!

Oto, co po kolei robić, aby uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do perfekcyjnego…

 • Umyj dłonie. Najlepiej w letniej wodzie, bo zarówno zbyt ciepła, jak i zbyt zimna źle wpływają na wygląd skóry. Użyj mydła z nanosrebrem, ponieważ skuteczniej niż inne zwalcza bakterie. Myj ręce przez co najmniej 90 sekund, delikatnie je masując, a potem bardzo dokładnie wytrzyj do sucha – szczególnie między palcami, aby nie stwarzać drobnoustrojom okazji do rozwijania się tam.
 • Użyj płynu do zmiękczania skórek i – za pomocą drewnianego „kopytka” zepchnij je z płytki paznokcia. Jeśli skórki są zbyt duże – wytnij je ostrymi cążkami.
 • Skróć paznokcie do pożądanej długości.
 • Dobierz odpowiedni pilniczek. Nie używaj metalowego, ponieważ powoduje on uszkodzenia i rozdwajanie się paznokci oraz zwiększa ich łamliwość. Najlepszy jest pilnik papierowy, szklany lub ewentualnie kamienny. Pierwszy jest skuteczny, bezpieczny i niedrogi, ale szybko się zużywa. Pilniczek ze szkła jest droższy, ale za to ma bardzo dobroczynne działanie na płytkę paznokcia – naprawia on mikrouszkodzenia spowodowane stosowaniem pilnika metalowego. Kamienny natomiast, jest narzędziem najdelikatniejszym, dzięki czemu można nim czasami wyrównywać nawet powierzchnię paznokcia.
 • Nadaj paznokciom kształt, opiłowując je odpowiednio. Trzeba przy tym pamiętać jednak o prawidłowej technice piłowania paznokci, mianowicie:
  • nie piłuj paznokci „na mokro”, powinny być suche, a nie rozmiękczone, ponieważ łatwo wtedy o ich zniszczenie,
  • zaczynaj od pilnika gruboziarnistego, by na początku tylko „z grubsza” nadać kształt płytce, potem stosuj pilnik delikatniejszy, aby kształt ostatecznie skorygować,
  • piłuj paznokcie zawsze tylko w jednym kierunku, pod kątem mniej więcej czterdziestu pięciu stopni, by płytka się nie rozwarstwiała,
  • pamiętaj, aby na siłę nie zmieniać naturalnego kształtu płytki, lepiej modelować paznokcie w taki sposób, by ingerować jak najmniej (np. paznokcie owalne z natury opiłowuje się na brzegach, prostokątne – na prosto z delikatnym tylko zaokrągleniem brzegów, trójkąty – w stronę kształtu migdałka).
 • Oczyść z pyłków paznokcie pędzelkiem i odtłuść płytkę, by lakier dobrze się na niej trzymał. Można użyć w tym celu specjalnego płynu (tzw. cleaner) lub nawet zwykłego spirytusu.
 • Nałóż na paznokcie bazę. Może to być na przykład bezbarwna odżywka, która nie tylko wzmacnia paznokcie, ale także stanowi dobry podkład pod warstwę lakieru, który łatwiej się dzięki temu rozprowadza po powierzchni paznokcia.
 • Dobierz odpowiedni dla siebie lakier, kierując się nie tylko modą, ale również efektem wizualnym, na którym ci najbardziej zależy. Dobrze jest pamiętać przy tym, że np. jasne, perłowe lakiery wyglądają na dłoniach bardzo świeżo i nadają im młodszy wygląd, z kolei barwy żywe, ostre, ciemne… dodają zdecydowanego charakteru całej stylizacji.
 • Pomaluj paznokcie wybranym lakierem, nakładając cienką warstwę i dokładnie rozprowadzając go po płytce. Należy przy tym uważać, aby nie pobrudzić skórek. Jeśli się tak zdarzy, lepiej od razu usunąć zabrudzenie, dopóki lakier jest świeży. Po nałożeniu lakieru na wszystkie paznokcie można położyć jeszcze drugą jego warstwę.
 • Zastosuj top, czyli środek utwardzający i przyspieszający schnięcie lakieru oraz nabłyszczający bądź matujący (zależnie od gustu) nałożony kolor. Wystarczy jedna warstwa.
 • Użyj oliwki, aby natłuścić skórki oraz odżywić nieco paznokcie. Można ją nałożyć nawet przed całkowitym wyschnięciem ostatniej warstwy nałożonej na płytki paznokci.
 • Wsmaruj w dłonie nawilżający krem do rąk.

I jeszcze kilka cennych rad na koniec…

Do perfekcji prowadzi nie tylko wierne trzymanie się „instrukcji”, ale także systematyczność i powtarzanie określonych czynności. Idealny manicure łatwiej będzie uzyskać za drugim, trzecim, czwartym, piętnastym i kolejnym podejściem. Z każdą próbą nabiera się lepszych zdolności manualnych i pewności w działaniu, a regularne dbanie o dłonie i paznokcie daje wiele przyjemności i świetne efekty w postaci zdrowego i pięknego wyglądu, dlatego…

 • Odżywiaj paznokcie. Nie tylko wtedy, gdy są kruche, łamliwe, rozdwojone i przebarwione, ale także wtedy, gdy są w lepszej kondycji – profilaktycznie. Warto systematycznie stosować odżywki uniwersalne, które natłuszczają i wzmacniają, a jednocześnie dostarczają niezbędnych witamin i minerałów i / lub skupić się na odżywkach „naprawczych”, skoncentrowanych na jednym problemie (np. na przebarwieniach).
 • Chroń paznokcie podczas wykonywania codziennych czynności domowych, kontaktu z detergentami, przed słońcem i mrozem. Wszystko to wpływa destrukcyjnie na płytkę, dlatego trzeba stosować rękawice i kremy ochronne.
 • Dbaj o regularne skracanie paznokci (zwłaszcza, gdy są one wyjątkowo słabe) oraz o ich polerowanie, by były gładkie i lśniące. Unikaj natomiast zbyt częstego wycinania skórek, lepiej je spychać.
 • Włącz do swojego codziennego menu produkty zawierające witaminę A, B, wapń, żelazo i fosfor. To te składniki są najbardziej potrzebne paznokciom. Do tego dodaj dużą ilość wody mineralnej każdego dnia oraz wyłączenie lub przynajmniej ograniczenie w diecie cukru. Kondycja paznokci z pewnością się poprawi i / lub utrzyma na dobrym poziomie.

Jeśli szukasz produktów, które pozwolą zrobić ci idealny manicure wejdź na http://www.rossnet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.