Modne kolory włosów dla każdego typu urody
Dobrze dobrany kolor włosów powinien umiejętnie podkreślać urodę, a tuszować jej braki – lub przynajmniej nie sprawiać, że staną się bardziej widoczne. Zwykle to naturalny kolor najlepiej pasuje do oprawy oczu czy typu karnacji, jednak czasami z różnych powodów jest on niesatysfakcjonujący.
Bywa, że ciemnieje z wiekiem – Polacy mają tendencję do zmiany koloru włosów z pięknego, złotego blondu na ciemny, mysi odcień, który trudno uznać za intrygujący. Wiele kobiet i coraz więcej mężczyzn sięga wtedy po farbę, chcąc powrócić do dawnego koloru lub zmienić go nieco bardziej ciekawy. Czasami włosy zmieniają swój naturalny kolor właśnie pod wpływem farbowania – po wielu miesiącach dekoloryzacji i schodzenia z farb do własnego odcienia okazuje się, że nie jest już tak satysfakcjonujący, jak się go zapamiętało. Wreszcie ostatni powód farbowania to siwienie, zwłaszcza dość wczesne. Jak dobrać kolor farby tak, by włosy pasowały do typu urody i podkreślały go? Jakie modne kolory włosów nie zaszkodzą urodzie? Dobrym pomysłem może być kierowanie się klasyczną typologią pór roku.
Jak określić swój typ?
Najlepszą analizę kolorystyczną wykonują specjalnie przeszkolone kolorystki. Nie zastąpi jej żaden quiz czy wyznaczniki do samodzielnego określania typu zamieszczone w internecie, ale można kierować się nimi, by poznać kilka bardzo podstawowych zasad. Jeśli określenie pory roku sprawia trudność, najlepiej poprosić o analizę specjalistkę. Różne pory roku charakteryzują się różnymi odcieniami i nie wchodzi tutaj w grę jedynie kolor włosów i oczu, ale także odcień skóry i prędkość jej opalania. Prawidłowe określenie swojego typu pozwala na dobieranie ubrań i kolorów włosów tak, by wyglądać jak najkorzystniej. Ogóle zasady są nieskomplikowane – zima oraz lat dobrze wyglądają w popielatych, nieco zimnych odcieniach, z kolei wiosna i jesień mogą pozwolić sobie na ciepłe, złociste barwy. Ciemny kolor włosów wyostrza rysy, więc będzie dobrze służył kobietom o łagodnej urodzie, z kolei jasne odcienie łagodzą ostre, zdecydowane rysy twarzy – blond fryzury nadają się więc dla pań o ostrych kościach policzkowych i wyraźnie zarysowanej żuchwie.
Kolor włosów dla wiosny
Pani Wiosna to typ ciepły, o brzoskwiniowej cerze i złocistej opaleniźnie. Czasami miewa piegi, a oprawa oczu jest ciemniejsza niż włosy. Czasem miewa piegi, a jej oczy najczęściej są zielone lub niebieskie. Naturalny kolor włosów to wszelkie odcienie blondu – od bardzo jasnych aż po ciemne, prawie wpadające w brąz. Co jednak, gdy Pani Wiosna chce zmienić swój wizerunek i pofarbować włosy na inny kolor lub odcień?
Przede wszystkim, nie powinna decydować się na zimne odcienie. Włosy złotawe, blond lub rude, a nawet modne kolory włosów wpadające w czerwień są dla niej stworzone. Zimne kolory będą wyglądały nienaturalnie i mogą podkreślić czerwone tony w cerze. Wiosnom służy trzymanie się swojej naturalnej tonacji – z pewnością dobrze sprawdzą się dla nich fryzury blond. Niebieskie oczy niezwykle intrygująco wyglądają z intensywnie rudymi włosami, a zielone w tym zestawieniu to klasyka urody. Ciemny brąz i czerń nie sprawdzą się ze względu na zbyt wielki kontrast – lepiej postawić na złote refleksy.
Lato – popularny, niedoceniany typ
Typ urody określany jako lato jest najczęściej uznawany za niezbyt wyrazisty i mało ciekawy. Cera Lata ma niebieskawy ton, a mróz wywołuje rumieńce. To do tego typu przynależy słynny mysi blond, który najczęściej jest farbowany. Włosy Lata ciemnieją z wiekiem od pięknego, jasnego blondu do popielatego odcienia. Oczy najczęściej są niebieskie i szare. Jakie fajne kolory włosów wybrać, by podkreślić chłodną urodę Lata?
Wszystkie ciekawe odcienie blondu – perłowy, popielaty i gołębi – świetnie sprawdzą się la posiadającego oniryczną, niedocenianą urodę Lata. Warto dać szansę kolorowi zbliżonemu do naturalnego, ponieważ paradoksalnie jest on rzadko spotykany (większość osób z takimi włosami farbuje je). Jeśli nie, można rozważyć rozjaśnianie włosów.
A co dla Jesieni?
Jesień to kolejny ciepły typ. Jest też bardzo zróżnicowany. Skóra jednak zawsze ma ciepłą tonację, w odcieniu brzoskwiniowym lub kości słoniowej. Oczy mogą być zielone, szare lub brązowe w przeróżnych odcieniach, a skóra ma skłonności do piegów i oparzeń słonecznych. Z kolei włosy najczęściej są rudawe.
Jesień najlepiej wygląda w jesiennej palecie – sprawdzą się odcienie cynamonowe, miodowe. Lepiej nie stawiać na zbyt wielki kontrast i nigdy nie rozjaśniać drastycznie włosów, ponieważ powstanie efekt peruki.
Kolory dla Zimy
Zima jest rzadko spotykana w naszej szerokości geograficznej. Charakteryzuje się chłodnym odcieniem skóry i bardzo ciemnymi włosami. Skóra może być porcelanowa lub oliwkowa, szybko opalająca się. Oczy najczęściej brązowe, rzadko niebieskie lub zielone.
Czerń z granatowym połyskiem i mahoń to dobre kolory dla tego typu urody. Nie warto rozjaśniać włosów – to stworzy brzydki kontrast. Zwłaszcza ciepłe odcienie nie przysłużą się Zimie.
Jeśli chodzi o kolory włosów paleta barw jest niezwykle szeroka. Warto wybrać spośród nich w sposób przemyślany, tak by podkreślić atuty swojej urody i zamaskować jej niedociągnięcia.
Artykuł powstał przy współpracy z Technikum Usług Fryzjerskich Dehag Extra z Białegostoku.