Pasta do zebów – którą wybrać?

Pasta do zębów jest nieodzownym elementem higieny jamy ustnej. Używamy jej przecież codzienne, nawet kilka razy dziennie. Skuteczna pasta do zębów to taka, która czyści powierzchnię zębów z osadów, resztek pożywienia oraz bakterii. Ponadto dostarcza im niezbędnych składników mineralnych z fluorem na czele, dba o dziąsła, szkliwo oraz błonę śluzową jamy ustnej.

Z czego składają się pasty do mycia zębów?

Substancje ścierne i polerujące są jednymi z najbardziej podstawowych składników pasty do zębów, stanowiąc od 25 do 50% jej zawartości. Odpowiadają one za mechaniczne czyszczenie powierzchni zębów, usuwając płytkę bakteryjną i przebarwienia pochodzące z pożywienia. Są to m.in. żele krzemionkowe, fosforan dwuwapniowy oraz sproszkowane tworzywa sztuczne i krzemiany sodowo-glinowe. Ich kształt, rodzaj i wielkości cząsteczek świadczą o skuteczności czyszczenia pasty.

Substancje pieniące, które są bardzo istotne, gdyż nadają paście właściwości myjące oraz ułatwiają usunięcie płytki nazębnej. Do tej grupy należy między innymi mogący powodować podrażnienie tkanek miękkich anionowy laurosiarczan sodu (SLS). Jest to składnik przez wiele osób unikany. Na rynku dostępnych jest również wiele past zawierających zamiast SLS inne substancje pieniące. Dotyczy to szczególnie past dedykowanych dla najmłodszych, sprawdź  https://www.bdsklep.pl/uroda/zeby-3/pasty-do-zebow.

Fluor jest bardzo ważnym składnikiem pasty, wbudowuje on się w strukturę szkliwa zęba, zwiększając jego odporność na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicotwórcze. Jego ilość jest zależna od rodzaju pasty i tego dla kogo jest dedykowana.

Pasty do zębów zawierają tez zagęstniki, które wpływają na jej konsystencję, środki zapobiegające wysychaniu oraz środki zapachowo – smakowe, zioła i aromaty. odpowiadają one za uczucie świeżości jamy ustnej, poprawę smaku i znoszenie nieprzyjemnego oddechu.

Rodzaje past do mycia zębów

W sklepach, także internetowych, link https://www.bdsklep.pl/uroda/zeby-3/pasty-do-zebow. możemy znaleźć mnóstwo różnych rodzajów past do mycia. zębów. Wybór konkretnej pasty do zębów ma duże znaczenie, ponieważ różne produkty spełniają różne funkcje.

Pasty uniwersalne, które są najczęściej spotykane w sklepach i aptekach i z, których bez obaw może korzystać cała rodzina. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki, które pomagają chronić zęby oraz dziąsła przed zagrażającymi im schorzeniami.

Pasty wybielające, które cieszą się największą popularnością, bo kto z nas nie chciałby mieć idealnie białych zębów. Ich zadaniem jest wybielić zęby i przeważnie jest to możliwe o jeden lub dwa odcienie. Pasty te mają w swoim składzie substancje chemiczne, które rozpuszczają osad nazębny oraz różne środki ścierające.

Pasty do zębów wrażliwych przeznaczone dla osób zmagających się z problemem nadwrażliwości zębów, odsłoniętych szyjek zębowych i odczuwających dolegliwości bólowe z tym związane. Działanie takiej pasty polega na zamykaniu kanalików nerwowych, dzięki czemu zęby lepiej reagują na jedzenie o zróżnicowanej temperaturze, czy też bardziej wyrazistym smaku.
Pasty dla dzieci, które przeważnie pozbawione są fluoru, zamiast niego znajduje się działający przeciwpróchnicowo ksylitol. Często są to pasty smakowe.

Pasty przeciwpróchnicze, które można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to pasty, które możemy używać codziennie. Drugą grupą są pasty, które można stosować krótkoterminowo, ponieważ zawierają podwyższoną dawką fluoru i środków antyseptycznych, co nie jest korzystne dla zdrowia.

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.