Kalendarz ciąży – 3 trymestry, 9 miesięcy, 40 tygodni

pregnancy-792742_640Książkowo rozwijająca się ciąża u człowieka trwa 40 tygodni, co daje mniej więcej 9 kalendarzowych miesięcy, czyli 3 tzw. trymestry. Niewielkie odstępstwa od tej normy się zdarzają i nie są niczym groźnym. W tym czasie ciało i emocje kobiety ulegają dużym zmianom, a w jej łonie dość dynamicznie rozwija się nowy organizm. Jak to wygląda w kolejnych etapach ciąży?

Czy naprawdę jestem w ciąży?
Kalendarz ciąży rozpoczyna się w dniu zapłodnienia. Aby go precyzyjnie wyznaczyć i mieć całkowitą pewność, że za kilka miesięcy rzeczywiście przyjdzie na świat dziecko, trzeba przede wszystkim ciążę potwierdzić badaniem ginekologicznym. Lekarz może stwierdzić ciążę najwcześniej kilka dni po implementacji zarodka. Data, na podstawie której wyznacza się koniec kalendarza ciąży, czyli termin porodu, to dzień ostatniej menstruacji.

Kalendarz ciąży – pierwszy trymestr
Pierwszy trymestr jest bardzo ważnym okresem, ponieważ właśnie wtedy decyduje się „być albo nie być” ciąży. To właśnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy, jest ona najbardziej zagrożona niebezpieczeństwem poronienia. W tym czasie kobieta powinna szczególnie na siebie uważać, zadbać o właściwą dietę, odstawić oczywiście wszelkie używki, nie zażywać zbędnych lekarstw i / lub być w tym względzie pod stałą kontrolą lekarską (jeśli na przykład przewlekle na coś choruje). Niestety, poza ryzykiem poronienia, ciężarną dręczą na tym etapie także nieprzyjemne dolegliwości fizyczne, jak na przykład codzienne mdłości. Nie jest to reguła i nie u każdego muszą one wystąpić, ale u większości kobiet jednak się pojawiają. Wszystko to wiąże się z dużymi zmianami, jakie zachodzą w organizmie matki i z dość dynamicznym rozwojem zarodka. Bardzo szybko rozwija się u niego w te 90 dni mózg. Płód z tego powodu ma w pierwszym trymestrze nieproporcjonalnie do reszty ciała dużą głowę i co – ciekawe – już na tym etapie rozwoju zyskuje powoli twarz! Pojawiają się też wypustki kończyn, które z biegiem czasu się wydłużają i oczywiście zaczyna bić serce. Pod koniec trymestru szkielet nieco twardnieje, a głowa zaczyna się ruszać… Dziecko mierzy około 7 – 7,5 cm.

Kalendarz ciąży – drugi trymestr
Drugi trymestr jest znacznie łatwiejszy, bezpieczniejszy i przyjemniejszy. Niebezpieczeństwa zażegnane, dziecko się rozwija, a mama czuje się rewelacyjnie i do tego pięknie wygląda. Zawdzięcza to między innymi zmianom hormonalnym zachodzącym w tym czasie w jej organizmie. Cera jest bez zarzutu, włosy lśnią i nie wypadają, w oku widać błysk, a w głowie sama radość, bo… wszystko jest na dobrej drodze, bo wyczuwa się już wyraźnie obecność dziecka, które jest niezwykle aktywne – rusza się, kopie, a nawet miewa czkawkę. Te miłe odczucia dominują w czwartym, piątym i szóstym miesiącu ciąży. Tymczasem w macicy… olbrzymi skok rozwojowy płodu. Układ nerwowy, mięśnie, narządy etc. wyraźnie się różnicują i wszystko zaczyna ze sobą odpowiednio współgrać.

Kalendarz ciąży – trzeci trymestr
Trzeci trymestr i sama końcówka ciąży bywają nieco uciążliwe dla mamy, głównie z powodu rozmiarów brzucha, rosnącego płodu oraz jego ułożenia, które powoduje u kobiety pewien dyskomfort. W tym okresie główka dziecka może uciskać różne narządy wewnętrzne u kobiety, co może owocować na przykład częstą potrzebą oddawania moczu lub trudnościami w oddychaniu. Kobieta musi uporać się też z dyskomfortem związanym z opuchlizną nóg czy szybkim męczeniem się. Coraz trudniej jej wykonywać niektóre z codziennych czynności, jak choćby zakładanie butów. Mogą jej dokuczać w tym czasie swędzące rozstępy i pojawić się skurcze przepowiadające. Niezbyt komfortowo zaczyna się czuć również dziecko, które ma dla siebie w łonie matki coraz mniej miejsca i jego ruchy stają się przez to mocno ograniczone. Pozytywna informacja jest taka, że już na początku ostatniego trymestru, czyli w siódmym miesiącu, płód jest na tyle dobrze rozwinięty, że w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji, w zasadzie może on bezpiecznie przeżyć w inkubatorze. Zakładając jednak, że wszystko idzie jak trzeba, w ósmym / dziewiątym miesiącu dziecko przyjmuje właściwą pozycję, ustawiając się główką do dołu, a na mniej więcej dwa tygodnie przed terminem porodu macica obniża się, co jest sygnałem, że rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami.

Czy już mam jechać do szpitala?
Gdy macica jest obniżona i pojawiły się bolesne oraz regularne skurcze, które stają się coraz silniejsze i coraz częstsze, należy udać się do szpitala na porodówkę. Kolejne objawy to między innymi ból pleców, potrzeba parcia i odejście wód płodowych. Poród może potrwać kilka albo kilkanaście godzin. To sprawa indywidualna i trudna do przewidzenia. Powodzenia mamo!

Kalendarz ciąży znajdziesz na http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.