Jak znaleźć dobrego ginekologa?

girl-pose-344322_640Niemal dla każdej kobiety wizyta u ginekologa to dużo większe przeżycie, niż przy konsultacji z innymi specjalistami. Zwłaszcza młode dziewczyny obawiają się krępujących pytań, bólu w trakcie badania, a przede wszystkim rozebrania się przed kompletnie obcą osobą. Zazwyczaj przyczyna leży w samej osobie lekarza – jeżeli odczuwamy dyskomfort w związku z kolejną wizytą, oznacza to po prostu, że nasz ginekolog nie jest dobry i warto rozejrzeć się za nowym. Jak szukać, żeby trafić na najlepszego? Nie jest to proste zadanie ale, dzięki zastosowaniu kilku wskazówek, wykonalne. Tym bardziej, że na dobrego specjalistę można trafić w każdym mieście, także w Częstochowie.

Znajdź odpowiednie źródło informacji: w przypadku ginekologa najlepiej będzie po prostu zasięgnąć opinii innych kobiet. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapytanie o opinię mamę albo ciocię – kogoś z rodziny, komu ufamy. Każda z nich ma pewnie lekarza, z którego usług korzysta od lat. Dobrym źródłem informacji mogą być także koleżanki. Podczas rozmowy na pewno chętnie podzielą się doświadczeniem i opiniami na temat swoich lekarzy oraz polecą lub odradzą zapisanie się na wizytę. Wybierając lekarza ginekologa nie jest raczej wskazane szukanie odpowiedzi na forach internetowych lub portalach dla kobiet. Po pierwsze, takie strony rzadko są lokalne (po co nam bardzo dobra opinia na temat lekarza przyjmującego pacjentki na drugim końcu Polski), a po drugie w sieci zawsze znajdą się osoby mające jakieś „ale” do ginekologa polecanego we wcześniejszych wpisach. Przez tak skrajne opinie prędzej popadniemy w dezorientację niż zdecydujemy się na konkretnego specjalistę.

Zwróć uwagę na to, jakim nasz lekarz jest człowiekiem: każdy ginekolog powinien wykazywać się określonymi cechami charakteru. W połączeniu z wiedzą i doświadczeniem, tylko przy takiej osobie wizyta przebiegnie bez stresu dla pacjentki. Lekarz powinien być przede wszystkim zaangażowany w swoją pracę – jeżeli w 15 minut zostałaś zbadana, zdiagnozowana i zbierasz się do wyjścia, to prawdopodobnie ginekolog przebadał cię niedokładnie. Na wizytę składa się wywiad (pytania o choroby w przeszłości i w rodzinie), dane dotyczące cyklu miesiączkowego, informacje na temat współżycia lub niepokojące objawy. Następnym krokiem powinno być badanie piersi na obecność guzków (dobrze, jeżeli lekarz nauczy nas, jak je wykonywać samodzielnie), dopiero później następuje badanie stricte ginekologiczne i ewentualne skierowanie na inne badania (przy wykryciu nieprawidłowości). Kolejną cechą ginekologa jest kompetencja. Lekarz musi posiadać odpowiednie wyczucie, dzięki któremu jest w stanie swobodnie i na luzie rozmawiać z pacjentką, ale bez przekroczenia granic przyzwoitości. Można go zapytać o wszystko, bez obawy o niestosowne uwagi lub komentarze. Podczas wizyty musimy czuć się bezpiecznie, a więc samego lekarza powinna cechować delikatność, cierpliwość i pogoda ducha.

Wybrać ginekologa państwowego, czy prywatnego?: jeżeli zależy nam spokojnej wizycie i uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania zdecydujmy się na wizytę prywatną. Często właśnie w takich klinikach łatwiej jest spotkać sympatycznego i bardziej zaangażowanego specjalistę  niż w przychodni. Z drugiej strony wizyty w placówce państwowej są darmowe.

Kobieta czy mężczyzna?: to w szczególności dylemat młodych dziewczyn, które pierwszą wizytę mają dopiero przed sobą. Na pewno mniej krępacji, a więc i mniejszy stres przy badaniu zapewni lekarz – kobieta. Później, po oswojeniu się z przebiegiem badania i intymnymi pytaniami można się zastanowić nad wizytą u mężczyzny ginekologa. Tym bardziej, że wiele kobiet uważa właśnie panów za bardziej delikatnych, wyrozumiałych, zainteresowanych i życzliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.