Samodzielnie pokonaj strach przed dentystą!

Boisz się dentysty? Nie ty jedna. Ten lęk trzeba oswoić, żeby nie odbił się rykoszetem na zdrowiu zębów. Najlepszym terapeuta jesteś ty sama. Podpowiadamy, jak radzić sobie z lękiem przed dentystą.

Krucjata antylękowa

Większość tych, którzy unikają leczenia zębów, odczuwa strach przed dentystą niekiedy tak silny, że przeradza się on w fobię. Zarówno z dentofobią, jak i ze zwykłym lękiem przed leczeniem zębów dobrze jest umieć sobie radzić samodzielnie. Wsparcie z zewnątrz jest jak najbardziej wskazane, ale największą władzę i kontrolę nad emocjami ma nie kto inny, jak osoba je odczuwająca – dlatego swoich odczuć nie trzeba się ani bać, ani przed nimi uciekać.

Najpierw zrozumieć, a potem oswoić

Dentofobia jest do pokonania, ale pierwszym krokiem w kierunku oswojenia strachu przed dentystą jest uświadomienie sobie tego lęku i znalezienie odpowiedzi na pytanie, czego tak naprawdę się boimy: spotkania z dentystą, pobytu w gabinecie, odgłosu borowania lub bólu podczas zabiegów, a może samego dentysty? Może przerażenie wywołuje świadomość, że nie wiemy, jak będzie przebiegać wizyta i sam zabieg stomatologiczny? A może obawa dotyczy wkłucia igły w tkanki podczas znieczulenia?

Znając pierwotną przyczynę lęku, da się go pokonać usunięciem tego, co budzi strach: można zmienić stomatologa albo gabinet, zdecydować się na znieczulenie komputerowe, zastosowanie technik relaksacyjnych. Można też odwołać się do autosugestii i ukierunkować myśli tak, aby odczuwać wewnętrzne przekonanie, że leczenie zębów jest zdrową koniecznością, jeśli chce się uzyskać wymarzony piękny uśmiech. Autosugestię można też wykorzystywać podczas samego zabiegu, myśląc o czymś przyjemnym. Pomoże w tym słuchanie ulubionej muzyki: można zabrać ze sobą odtwarzacz ze słuchawkami i na czas zabiegu i/lub przebywania w poczekalni odciąć się od świata zewnętrznego barierą ulubionych dźwięków.

W zespole raźniej

Można też porozmawiać o swoich obawach z kimś zaufanym lub ze stomatologiem i poprosić o współpracę przy oswajaniu się z gabinetem i podczas poskramiania lęku. Każdy dentysta chętnie pomoże pacjentowi wypracować najlepszy dla niego sposób na walkę ze strachem przed leczeniem zębów. Pomoże też opracować taktykę, dzięki której zestresowany pacjent odzyska poczucie kontroli nad sytuacją podczas zabiegu. Świadomość, że ma się sojuszników w walce z dentofobią w postaci personelu gabinetu stomatologicznego, pomaga czuć się pewniej i ułatwia podejmowanie samodzielnych wysiłków mających na celu poskromienie obawy przed leczeniem zębów.

Warto też zadbać o nagradzanie siebie: za odwagę w poddaniu się zabiegom stomatologicznym można zafundować sobie coś przyjemnego, np. beztroski spacer lub spotkanie z przyjaciółmi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.